22 maj 2020

Szlaki bez Granic – ubezpieczenie dla pasjonatów polskich gór

Szlaki bez Granic – ubezpieczenie dla pasjonatów polskich gór

O ubezpieczeniu większość z nas przypomina sobie dopiero wtedy, gdy cel wyprawy wiedzie za granicę. Niestety, często zapominamy o ochronie zanim wyruszymy w polskie góry. To błąd, ponieważ wypadek może zdarzyć się wszędzie, a przecież miłośnicy gór dużo częściej eksplorują rodzime szlaki. Warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie zwłaszcza teraz, gdy z konieczności możemy obcować z górami wyłącznie w naszym kraju.

 

Większość osób zapomina o ubezpieczeniu ze względu na fakt, że koszty akcji ratunkowej i koszty leczenia w Polsce są refundowane z budżetu państwa. Zapominają jednak, że to tylko część ochrony, którą powinien mieć każdy miłośnik gór. Odpowiedzialność cywilna, a przede wszystkim ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), są to ryzyka, które wiążą się z większością wypadków w górach i to one stanowią podstawę programu Szlaki bez Granic.

 

W górach łatwo przekroczyć granicę

Kolejny aspekt wędrowania po polskich szlakach to ryzyko nieświadomego przekroczenia granicy w górach. Coraz częściej się zdarza, że turyści ulegają wypadkom po drugiej stronie granicy, a na Słowacji czy w Czechach akcje ratunkowe są płatne.

Nawet przy dobrych warunkach atmosferycznych często trudno zorientować się, kiedy przekroczyliśmy granicę państwa, ponieważ nie jest ona wyraźnie oznaczona. A przy załamaniu pogody to ryzyko gwałtownie rośnie. Dlatego turyści, którzy planują wyjścia w polskie Tatry, Bieszczady czy Beskidy powinni brać pod uwagę, że część szlaków prowadzi wzdłuż granicy.

Z kolei w sezonie zimowym często zdarza się, że narciarze podczas jednego wyjazdu korzystają z kilku stoków położnych w dwóch, a nawet trzech państwach graniczących ze sobą.

Ubezpieczenie Szlaki bez Granic działa we wszystkich polskich pasmach górskich oraz w pasie przygranicznym, do trzydziestu kilometrów w głąb sąsiadujących z Polską państw. Dzięki temu zapewnia wszechstronną ochronę miłośnikom gór. Osoby, które szlifują formę na ściankach treningowych także objęte są ochroną.

Warto podkreślić, że program został doceniony przez GOPR i jest rekomendowany przez ratowników.

 

Dla turysty i sportowca

Pakiet ubezpieczeń zapewnia ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialność cywilną oraz szeroki pakiet usług pomocowych – assistance. Poza granicami dodatkowo gwarantuje pomoc w postaci organizacji i pokrycia kosztów leczenia, kosztów poszukiwania i ratownictwa (w razie potrzeby także z użyciem helikoptera) oraz opłacenie powrotu do kraju.

Oferta dostępna jest w dwóch wariantach: turystycznym i sportowym:

  • Turystyczny – dedykowany jest przede wszystkim osobom poruszającym się po szlakach (także na nartach i rowerach, ale tylko na oznaczonych trasach), bez specjalistycznego sprzętu (np. wspinaczkowego).
  • Sportowy – rozszerzony jest o sporty wysokiego ryzyka np. wyczynowy udział w biegach górskich, w tym maratonach oraz ultramaratonach, skitoury, downhill, MTB, aktywności na sztucznych ściankach wspinaczkowych. Polisa obejmuje w sumie ponad 30 aktywności górskich.

 

Wsparcie w procesie leczenia

Myśląc o ochronie w Polsce, trzeba mieć na uwadze przewlekłość procedur medycznych w publicznej służbie zdrowia, co zwykle oznacza oczekiwanie w kolejkach.

Dlatego warto mieć także możliwość leczenia w prywatnych placówkach medycznych. To kolejna ważna część programu PZU, które nie tylko organizuje proces leczenia (w zależności od sytuacji może się odbywać w placówkach prywatnych i publicznych), ale oferuje także cały pakiet usług assistance ułatwiających proces rekonwalescencji. Można tu przykładowo wymienić pomoc w prowadzeniu domu czy opiekę psychologa.

 

Masz już polisę? Sprawdź wyłączenia ochrony!

Co prawda wiele osób ma ubezpieczenie NNW, np. w pracy czy w pakiecie z innymi usługami finansowymi – jednak mają one ograniczoną skuteczność. Po prostu, zwykle nie obejmują uprawiania sportów, w tym wysokiego ryzyka, jak wspinaczka, narciarstwo, speleologia. Nie wspominając już o ultramaratonach czy MTB. Koniecznie trzeba też pamiętać, że popularne roczne polisy dedykowane na zagraniczne wyjazdy nie obejmują terytorium RP.

 

Polisę można kupić online, w kilka minut

Decydując o poziomie ochrony, trzeba wybrać jeden z 4 pakietów, które różnią się przede wszystkim wysokością sum. Jest także możliwość wyboru okresu ubezpieczenia: na sezon (letni / zimowy), czyli 120 dni lub na cały rok. Najtańszy wariant dla turystów kosztuje już 44 zł za 120 dni i 74 zł za rok. Wariant sportowy to koszt analogicznie 146 zł i 243 zł.

Składkę można szybko obliczyć na stronie, tam też można złożyć elektroniczny wniosek. Pomysłodawcą programu, który jednocześnie odpowiada za jego obsługę jest firma iExpert znana już wielu osobom z programu Bezpieczny Powrót w PZU.

Wejdź na stronę i oblicz swoją składkę www.szlakibezgranic.pl

Tagi: bezpieczeństwo ratownictwo Szlaki bez Granic turystyka ubezpieczenie wypadki


Powiązane artykuły