01 lis 2014

Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr

Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr

Jest w Tatrach miejsce, które w szczególnym stopniu zmusza do zatrzymania się i refleksji. To symboliczny cmentarz poświęcony pamięci tych, którzy w górach zginęli.

 

Tatrzański Cmentarz Symboliczny położony jest na północnych stokach Osterwy, powyżej Popradzkiego Stawu w słowackich Tatrach Wysokich. Jego pomysłodawcą był Otakar Štáfl, czeski taternik, narciarz i malarz. W 1934 r. dokonano wyboru miejsca, zaś sześć lat później, 11 sierpnia 1940 r. oficjalnie otworzono cmentarz z udziałem prezydenta Słowacji Jozefa Tiso.

Główną ideą jest upamiętnienie osób, które zginęły tragicznie w górach. Przy wejściu cmentarz znajduje się napis: „Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze”. Z biegiem lat liczba zamieszczonych tablic pamiątkowych zwiększała się, obecnie jest ich ponad 300. Część z nich poświęconych jest Polakom. Swoje tablice mają m.in. polegli w Tatrach Klemens Bachleda, Mieczysław Karłowicz, Jan Długosz, Wiesław Stanisławski, Władysław Cywiński, lecz również ci, którzy ponieśli śmierć w wyższych górach: Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Piotr Morawski, Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski i wielu innych.

Nad symboliczny cmentarz prowadzi żółty szlak turystyczny od schroniska nad Popradzkim Stawem.

fot. Julita Chudko, www.julitachudko.pl

Tagi: cmentarz Osterwa pamięć Popradzki Staw śmierć Tatry Słowackie Tatrzański Cmentarz Symboliczny


Powiązane artykuły