26 lis 2014

Świnica wśród 10 najłatwiejszych szczytów świata – dziwne zestawienie w brytyjskich mediach

Świnica wśród 10 najłatwiejszych szczytów świata – dziwne zestawienie w brytyjskich mediach

Popularny dziennik brytyjski „The Guardian” opublikował listę 10 najłatwiejszych do zdobycia gór świata. Wśród wymienionych szczytów znalazła się tatrzańska Świnica (2301 m n.p.m.).

 

Autorką zestawienia jest Tori James, najmłodsza brytyjka, która weszła na Mount Everest (w wieku 25 lat). Wytypowała ona szczyty, które poleca osobom planującym wybrać się na wyższe wysokości i kilkudniowe wędrówki. Wśród nich znalazła się polska Świnica, położona w Tatrach Wysokich. Posiada dwa wierzchołki, niższy-taternicki i wyższy-turystyczny, który sięga 2301 m n.p.m.

„Niektórzy wykorzystują kolej linową, aby dostać się na wysoki na 1987 m n.p.m. Kaprowy Wierch. Z tego miejsca podejście na Świnicę zajmuje około trzy godziny, najpierw dobrze utartym odcinkiem graniowym, a następnie łańcuchów pomagających podczas wspinaczki eksponowanymi skałami na szczyt” – czytamy w artykule.

Trudno powiedzieć jakimi kryteriami posługiwała się Tori James w opracowywaniu zestawienia. Tytuł „10 najłatwiejszych gór świata” jest jednak co najmniej dziwny. Nawet biorąc pod uwage pewne dziennikarskie „uproszczenie” oraz fakt, że rzeczywistym zamiarem było raczej wskazanie szczytów godnych polecenia średniozaawansowanym turystom, wybierającym się w przyszłości w trudniejsze miejsca.

Świnica znajduje się w ścisłej czołówce tatrzańskich szczytów pod względem liczby wypadków, także tych śmiertelnych. Wiele osób wybiera się na nią niejako przypadkiem, przy okazji wjazdu na Kasprowy Wierch, bez właściwego przygotowania. Zachęceni łatwą wędrówką przez grań kierują się dalej, na sam szczyt. Tymczasem końcowe podejście (za Świnicką Przełęczą) nie jest może wybitnie skomplikowane, lecz wymaga pewnych umiejętności w poruszaniu się po skałach i korzystaniu z łańcuchów. Znacznie trudniejsze jest wejście na szczyt od strony Zawratu.

Rok w rok na Świnicy nie brakuje osób, które niekoniecznie powinny się tam znaleźć. Utrwalanie jej w świadomości polskich i zagranicznych turystów jako szczytu łatwego wydaje się więc nie na miejscu.

„10 najłatwiejszych gór świata” wg The Guardian:

Garth Hill, Aran Fawddwy, Ben MacDui (wszystkie Wielka Brytania), Świnica (Polska), Monte Bronzone (Włochy), Jebel Toubkal (Maroko), Kala Patthar (Nepal), Half Dome (USA), Mount Meru (Tanzania), Stony Bay Peak (Nowa Zelandia)
 
Link do artykułu na stronie internetowej The Guardian: 
 
 

Tagi: bezpieczeństwo ranking Świnica The Guardian Tori James turystyka


Powiązane artykuły