19 cze 2015

Strzelano do niedźwiedzia Eryka. Znane wyniki sekcji zwłok

Strzelano do niedźwiedzia Eryka. Znane wyniki sekcji zwłok

Poznaliśmy wyniki sekcji zwłok niedźwiedzia Eryka, znalezionego 3 czerwca w ciężkim stanie w Dolinie Jaworzynki.

 

Przypomnijmy, że 3 czerwca jeden z przewodników tatrzańskich natrafił w Dolinie Jaworzynki na niedźwiedzia, który leżał kilkanaście metrów od szlaku i nie ruszał się. Na miejsce ruszył zespół faunistów w asyście lekarza weterynarii. Dla bezpieczeństwa turystów i zwierzęcia zamknięto szlak turystyczny. Po dotarciu do Jaworzynki okazało się, że niedźwiedź żyje, ale nie jest w stanie samodzielnie się podnieść, najprawdopodobniej w wyniku paraliżu tylnych łap. Nieszczęśnikiem okazał się Eryk, najstarszy z dotychczas zbadanych tatrzańskich niedźwiedzi. Po konsultacjach ze specjalistami z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu lekarz podjął decyzję o uśpieniu zwierzęcia, aby skrócić jego cierpienie. Ciało niedźwiedzia zostało przewiezione do Wrocławia, gdzie przeprowadzono sekcję zwłok.
 
„Badanie sekcyjne niedźwiedzia wykazało, że przyczyną porażenia kończyn było bardzo zaawansowane zapalenie obejmujące trzony kręgów i tarczki międzykręgowe na odcinku od 2 do 4 kręgu piersiowego. Charakter zmian (biorąc pod uwagę dobrą kondycję zwierzęcia, pusty przewód pokarmowy oraz zaawansowanie zmian skórnych okolicy zadu) wskazuje, że zaostrzenie procesu chorobowego nastąpiło 3 do 5 dni przed znalezieniem zwierzęcia. Stwierdzone zmiany anatomopatologiczne miały charakter nieodwracalny i doprowadziłyby do całkowitego porażenia wszystkich kończyn.
 
Ponadto stwierdzono ślady po postrzale z obecnością pocisku w mięśniach szyi. Był to pocisk kulowy półpłaszczowy najprawdopodobniej z broni myśliwskiej. Charakter zmian wskazuje, że do postrzału doszło kilka miesięcy temu (być może nawet wcześniej). Lokalizacja zmian nie wskazuje na związek postrzału ze zamianami zapalnymi w obrębie kręgosłupa.” – czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
 
Źródło: www.tpn.pl

Tagi: Dolina Jaworzynki niedźwiedź TPN zwierzęta


Powiązane artykuły