23 maj 2023

Sprzęt do wspinaczki górskiej – jakie akcesoria wybrać?

Sprzęt do wspinaczki górskiej – jakie akcesoria wybrać?

Jesteś miłośnikiem górskich wędrówek? Chcesz spróbować wspinaczki górskiej? Zdobywanie szczytów cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników aktywnego spędzania czasu. Wyprawa na szlak wiąże się jednak z koniecznością kupienia odpowiedniego wyposażenia gwarantującego bezpieczeństwo. W artykule podpowiemy, jakie akcesoria warto wybrać.

 

Jak wybrać buty do wspinaczki?

Podstawą wyposażenia każdej osoby, która planuje wspinaczkę górską, jest odpowiednie obuwie. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę i nie masz zbyt dużego doświadczenia, postaw na modele o małej asymetrii. To właśnie specyficzna konstrukcja obuwia wymusza utrzymywanie stopy w optymalnym ułożeniu. Zwróć przy tym uwagę na gumę ochraniającą, która umieszczona jest w partii palców i pięty, chroniąc przed kontuzjami i urazami.

Podczas wyboru pamiętaj o tym, że buty wspinaczkowe powinny ściśle przylegać do stopy. Z tego powodu wielu osób decyduje się na zakup butów w mniejszym rozmiarze niż standardowo. Na rynku dostępny jest szeroki wybór rodzajów zapięć. Początkujący najczęściej decydują się na zakup obuwia wsuwanego, które – mimo iż jest wygodne – pozostaje dosyć nietrwałe. Ciekawym rozwiązaniem są modele zapinane na rzepy ułatwiające szybką regulację rozmiaru. Najbardziej precyzyjne dopasowanie gwarantują jednak sznurowane buty. Nie jesteś pewien, które z nich wybrać? Sprawdź ofertę sklepu: https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html!

 

Jaka uprząż wspinaczkowa sprawdzi się na szlaku?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ekwipunku jest uprząż wspinaczkowa, która powinna zostać dopasowana przede wszystkim do rodzaju aktywności. Na rynku dostępne są modele przeznaczone do wspinaczki sportowej, wysokogórskiej oraz skialpinistycznej. Za najbardziej uniwersalne rozwiązanie dla osób początkujących uchodzą te z dużą możliwością regulacji w pasie biodrowym i nogawkach.

W przypadku wspinania się po skałach i ściankach najlepiej wybierać węższe pasy biodrowe. Ten rodzaj aktywności nie wymaga od nas bowiem długotrwałego wiszenia. Ponadto należy zdecydować się na modele dedykowane kobietom i mężczyznom, które uwzględniają różnice w budowie anatomicznej. Istotnym detalem są także klamry, które powinny ułatwiać regulację. Jednocześnie sięgaj po te, które nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Szeroki wybór akcesoriów wspinaczkowych znajdziesz na stronie: https://e-horyzont.pl/sprzet-wspinaczkowy/sprzet-wspinaczkowy/uprzeze-wspinaczkowe.html.

 

Czym kierować się podczas zakupu kasku wspinaczkowego?

Podczas zakupów konieczne jest kupno odpowiedniego kasku. Jest to jeden z najważniejszych aspektów, który znacznie zwiększa bezpieczeństwo uprawianej aktywności. Pozwala na zabezpieczenie głowy przed spadającymi kamieniami. W przypadku wspinaczki skałkowej warto sięgnąć po lekkie modele wykonane w technologii Inmould charakteryzującej się wypełnieniem z pianki, które zapewnia maksymalny komfort noszenia.

Alternatywnym wyborem są kaski hybrydowe odznaczające się większą odpornością na zużycie. Podczas wyboru koniecznie zwróć uwagę na wygodę samego nakrycia głowy oraz rodzaj regulacji. Wśród ważnych aspektów są także otwory wentylacyjne oraz dodatkowy uchwyt na latarkę. Najlepszą gwarancją jakości i bezpieczeństwa pozostaje zgodność z normami EN 12492 lub UIAA.

Tagi: bezpieczeństwo sprzęt wspinaczka


Powiązane artykuły