25 kw. 2023

Spotkanie z niedźwiedziem przy szlaku na Kalatówki (FILM)

Spotkanie z niedźwiedziem przy szlaku na Kalatówki (FILM)

Zobaczcie nagranie z niedawnego ciekawego spotkania w tatrzańskich reglach.

 

Niedźwiedzie wybudziły się już z zimowego snu, więc ich spotkania z turystami będą coraz częstsze. Nie należy się ich obawiać, niedźwiedź nigdy nie szuka celowo kontaktu z człowiekiem, jednak czasami zwierzę widziane być może w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku lub wręcz na nim.

Tak było w minioną niedzielę – poniżej zamieszczamy nagranie wykonane przez Beatę Zemło przy szlaku prowadzącym na Polanę Kalatówki.

Przy okazji warto przypomnieć kilka ogólnych zasad, których warto przestrzegać w przypadku ewentualnego spotkania z niedźwiedziem w górach:

1. Jeśli zobaczysz niedźwiedzia przy szlaku, nie wpadaj w panikę. Nie zbliżaj się do niego, lecz również nie rzucaj do ucieczki. Spokojnie odejdź w przeciwnym kierunku.

2. Wzmożoną czujność zachowaj w przypadku spotkania młodych niedźwiadków. Zazwyczaj w pobliżu przebywa ich matka, która poczuwszy zagrożenie dla dzieci może być niebezpieczna.

3. Nie patrz niedźwiedziowi w oczy.

4. W większości przypadków niedźwiedź nie będzie tobą zainteresowany. Jeśli jednak będzie się do ciebie zbliżać, zachowaj spokój. Niedźwiedzie często markują atak, a po kilku krokach zatrzymują się i odchodzą. W razie konieczności połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękami głowę i twarz. Nie ściągaj plecaka, który stanowić może pewną ochronę.

5. W żadnym wypadku nie dokarmiaj niedźwiedzi! Nie pozostawiaj na szlaku żadnych resztek jedzenia czy opakowań po nim. To samo tyczy się zawartości samochodu zaparkowanego przed wejściem na szlak.

6. Zadbaj o to, by zabierane na szlak pokarmy były szczelnie zapakowane.

7. Unikaj przebywania w górach po zmroku samemu. Będąc w grupie, rozmawiajcie głośno, aby niedźwiedź nie został zaskoczony Waszą obecnością.

Tagi: film Kalatówki niedźwiedź niedźwiedzie przyroda zwierzęta


Powiązane artykuły