26 maj 2023

Spadł z lawiną z Rysów. Nagranie z odnalezionej kamery (FILM)

Spadł z lawiną z Rysów. Nagranie z odnalezionej kamery (FILM)

Zamieszczamy nagranie z odnalezionej kamery, na którym zarejestrowano wypadek lawinowy na Rysach z 12 kwietnia 2023 r.

 

Snowboardzista podczas zjazdu spadł z lawiną aż 800 m, niemal do Czarnego Stawu pod Rysami. Na szczęście zdołał po drodze uruchomić plecak lawinowy i nie został dzięki temu zasypany.

Podczas spadania przymocowana do kasku kamera sportowa odczepiła się. Po kilku tygodniach przypadkowi turyści odnaleźli ją i zwrócili właścicielowi, dzięki czemu udało się wydobyć i opublikować ku przestrodze to nagranie.

Pamiętajcie, przy poruszaniu się w warunkach zimowych – szczególnie w takim miejscu jak Rysy! – posiadanie lawinowego ABC to absolutna podstawa. Czekan i raki na nic się Wam zdadzą w przypadku lawiny. Tego dnia spośród 6 osób podchodzących na Rysy tylko 2 miały lawinowe ABC. „Na uwagę zasługuje także postawa świadka wypadku – Konrada, który był na nartach i jako jedyny był wstanie od razu rozpocząć poszukiwania – jechał z włączonym detektorem i szukał porwanego.” – czytamy na stronie Skialpinizm.

Widoczny na filmie snowboardzista to Ali Olszański, doświadczony freerider mający na koncie wiele zjazdów najtrudniejszymi liniami w Tatrach i nie tylko. W czerwcu Ali chce jako pierwszy człowiek zjechać na desce z ośmiotysięcznika Nanga Parbat w Himalajach. Trwają starania, aby dopiąć Ten niezwykły projekt można wesprzeć TUTAJ.

Zobaczcie nagranie z całego zdarzenia:

Tagi: bezpieczeństwo film lawina lawiny Rysy wypadek


Powiązane artykuły