26 mar 2024

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Nie żyje żołnierz Wojsk Specjalnych

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Nie żyje żołnierz Wojsk Specjalnych

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło dziś w Tatrach.

 

Wypadek miał miejsce w rejonie Niżnych Rysów. Jak informuje ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski, mężczyzna poniósł śmierć w wyniku upadku z wysokości.

Jak się okazuje, ofiarą tragicznego zdarzenia jest żołnierz Wojsk Specjalnych. „W trakcie programowego szkolenia górskiego, w wyniku zejścia lawiny jeden z żołnierzy uległ wypadkowi. Pomimo wysiłków ratowników TOPR oraz kolegów biorących udział w szkoleniu życia poszkodowanego żołnierza nie udało się uratować. Rodzina zmarłego została powiadomiona oraz objęta opieką psychologiczną i wsparciem ze strony wojska.” – przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

„W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana, w zależności od wysokości i wystawy. Problemem jest przewiany śnieg szczególnie w rejonie grani. Uwagę należy również zwrócić na żleby, depresje i strome stoki. Nad ranem śnieg jest twardy, zmrożony, natomiast w ciągu dnia, śnieg może stawać się mokry i przepadający na nasłonecznionych stokach. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dobrego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC – detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.” – czytamy w dzisiejszym komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tagi: Niżne Rysy ratownictwo Rysy TOPR wypadek


Powiązane artykuły