23 kw. 2022

Słowacy zabili niedźwiedzia. „Zaczął zagrażać bezpieczeństwu turystów” (FILM)

Słowacy zabili niedźwiedzia. „Zaczął zagrażać bezpieczeństwu turystów” (FILM)

Podjęto decyzję o zabiciu niedźwiedzia, który zaczął bardzo często odwiedzać podtatrzańskie miejscowości i zbliżać się do ludzi.

 

Kilka dni temu głośnym echem odbił się film nagrany w drodze na Dziumbier w Tatrach Niżnych. Widać na nim bliskie spotkanie turystów z niedźwiedzicą, która zatraciła swój strach przed człowiekiem i uległa silnej synantropizacji (FILM PONIŻEJ). Niestety, dziś słowaccy przyrodnicy poinformowali o zabiciu zwierzęcia.

„Niedźwiedzica poruszała się po miejscowości Trangoška i zagrażała turystom na trasie prowadzącej do chaty M.R. Štefánika. Z powodu nieodpowiedzialnego zachowania turystów niedźwiedź przestał wykazywać oznaki nieśmiałości i zaczął zagrażać bezpieczeństwu odwiedzających Park Narodowy” – czytamy w komunikacie na stronie Štátna ochrana prírody SR.

W ostatnim czasie odnotowywano liczne skargi na czteroletnią, ważącą 62 kg niedźwiedzicę. Zgłoszenia pochodziły nie tylko od turystów, ale i służb górskich czy właścicieli obiektów noclegowych.

„Dane zebrane przez zespół interwencyjny ŠOP SR świadczą o szybko postępującej synantropizacji tego osobnika, której przyczyną było poszukiwanie łatwo dostępnego jedzenia w pobliżu ludzi oraz prześladowania turystów związane z egzekwowaniem jedzenia. ŠOP SR od dawna zwraca uwagę na niewłaściwe zachowanie turystów, którzy karmią niedźwiedzie, aby nakręcić film lub uzyskać atrakcyjne zdjęcie. W ten sposób niedźwiedź przyzwyczaja się do łatwo dostępnego pokarmu, łączy człowieka ze źródłem pożywienia i traci nieśmiałość. Podobny problem stwarzają niezabezpieczone odpady biologiczne z lokali gastronomicznych.

Zachowanie omawianego niedźwiedzia zostało ocenione jako niebezpieczne, stanowił on realne zagrożenie dla turystów odwiedzających Park Narodowy Tatry Niżne. Było kilka spotkań z turystami i zwierzę trzeba było zabić. Ewentualne schwytanie niedźwiedzicy i przeniesienie w inny rejon nie było właściwe, ponieważ najprawdopodobniej wróciłaby na miejsce lub powtórzyłaby swoje nawyki i zachowania na nowym obszarze.” – wyjaśniają Słowacy.

Poniżej film nagrany kilka dni temu przez Alberta Kristofa:

Tagi: bezpieczeństwo film niedźwiedź niedźwiedzie przyroda Słowacja Tatry Niżne


Powiązane artykuły