05 wrz 2018

Ruszyła polska wyprawa na ośmiotysięcznik Manaslu

Ruszyła polska wyprawa na ośmiotysięcznik Manaslu

Wyprawa „Bogdanka Manaslu Polish Expedition” wystartowała wczoraj z Polski.

 

Ekspedycja jest częścią planu przygotowawczego w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera. Jej celem jest zdobycie głównego wierzchołka Manaslu (8156 m n.p.m.) oraz wierzchołka Manaslu East (Pinnacle) (7895 m n.p.m.). Polacy wspinać się będą polsko-meksykańską drogą, wytyczoną w 1986 roku przez Jerzego Kukuczkę, Artura Hajzera i Carlosa Carsolio.

„Plan zakłada dotarcie od północnego wschodu na płaskowyż, założenie obozu na wysokości mniej więcej 7400 m, zejście do bazy na odpoczynek, a następnie przeprowadzenie ataku szczytowego z buforem bezpieczeństwa w postaci obozu na plateau.” – czytamy na portalu wspinanie.pl.

Poza samym zdobyciem szczytu, być może jeszcze istotniejszym założeniem wyprawy jest nabycie doświadczenia w najwyższych górach przez jej młodych uczestników i sprawdzenie, jak ich organizmy zachowują się na dużych wysokościach.

Kierownikiem wyprawy jest Rafał Fronia. Ekspedycja na Manaslu otwiera etap długofalowych przygotowań do kolejnej zimowej próby zdobycia wierzchołka K2 (8.611m n.p.m.) – ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika.

W skład wyprawy wchodzą:
1. Rafał Fronia – Sudecki KW
2. Paweł Michalski – Łódzki KW
3. Damian Bielecki – KW Katowice, Sakwa
4. Mariusz Lange -KW Katowice
5. Paweł Kopeć – Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
6. Grzegorz Bielejec – KW Katowice, KW Lublin
7. Krzysztof Stasiak – KW Lubin
8. Piotr Głowacki – KW Katowice

Wyprawa odbędzie się w okresie po-monsunowym: 4.09 – 17.10.2018. Według przewidywań będzie trwała ok. 43 dni. Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, akcja i potencjalny atak szczytowy w zależności od szybkości aklimatyzacji i warunków pogodowych podczas akcji górskiej planowany jest na okres 5-12 października.

fot. Ben Tubby/Flickr

Tagi: Bogdanka Manaslu Polish Expedition himalaizm Himalaje Manaslu wspinanie


Powiązane artykuły