23 sie 2014

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana

Łatwa dostępność i wspaniała panorama Tatr czynią Rusinową Polanę idealnym celem lżejszej wycieczki.

 

Rozległa polana (100 ha) położona jest na wysokości 1170-1300 m n.p.m., pomiędzy Gołym Wierchem a Gęsią Szyją. Niegdyś nazywana była m.in. Rusinową Jaworzyną, Rusinówką czy Rusinką. Główny trzon wszystkich nazw związany jest z rodem Rusinów, sołtysów z Gronia, którym król Zygmunt III Waza nadał te tereny w 1628 r.

W przeszłości na polanie znajdowała się osada pasterska. W pierwszej połowie XX wieku w jej skład wchodziło 20 budynków drewnianych – szałasów i szop. Licznie wypasano tu owce i krowy. Sytuacja uległa zmianie po utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego (1954 r.). Ze względów ochrony przyrody zakazano prowadzenia działalności pasterskiej. W 1981 r. przywrócono jednak wypas owiec, bez których trudno dziś wyobrazić sobie krajobraz Rusinowej Polany. Obecnie zachowało się na jej obszarze 6 zabytkowych obiektów pasterskich (reszta uległa zniszczeniu bądź spłonęła).

Rusinowa Polana to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w polskich Tatrach. Łatwa dostępność sprawia, że stanowić może świetny cel wycieczki dla osób mniej sprawnych lub wytrawnych piechurów chcących po prostu odpocząć w „pięknych okolicznościach przyrody”. Największym walorem polany jest rozciągająca się z niej rozległa panorama Tatr Bielskich i Wysokich. Świetnie widać masyw Hawrania, potężny Lodowy Szczyt, Gerlach, wreszcie rejon Wysokiej i Rysów. Dodatkową atrakcją jest położone nieopodal (5 min drogi) Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach (czytaj więcej) oraz bacówka ze sprzedawanymi turystom oscypkami – według niektórych najlepszymi w Tatrach.

Na Rusinową Polanę dotrzeć można trzema drogami: niebieskim szlakiem z Zazadniej (1 godz. 10 min), zielonym szlakiem z Wierchu Porońca (50 min) lub niebieskim szlakiem z Palenicy Białczańskiej (50 min). Wszystkie trasy uznać należy za łatwe, szczególnie ścieżka z Wierchu Porońca prowadzi stosunkowo płaskim terenem, jest również najbardziej atrakcyjna widokowo. Bardzo popularną opcją przedłużenia wycieczki jest wejście na pobliską Gęsią Szyję, z której panorama jest jeszcze szersza (z Rusinowej Polany ok. 40 min).

Tagi: Gęsia Szyja polana przewodnik Rusinowa Polana Tatry Bielskie Tatry Wysokie Wiktorówki


Powiązane artykuły