24 lut 2015

Ratownicy znaleźli ciała zaginionych turystów

Ratownicy znaleźli ciała zaginionych turystów

Koniec poszukiwań dwóch turystów, którzy zaginęli w sobotę w Tatrach. Ratownicy TOPR odnaleźli ich ciała w rejonie Wielkiej Siklawy.

 

Przypomnijmy, że kontakt z mężczyznami urwał się w sobotę. Zarówno niedzielne, jak i poniedziałkowe poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Dziś od rana ratownicy kontynuowali akcję mimo pogarszających się warunków pogodowych, najpierw w rejonie Dolinki Pustej, później w okolicach Wielkiej Świstówki i Wielkiej Siklawy. To właśnie w pobliżu największego polskiego wodospadu natrafiono wreszcie na dwa ciała.

Turyści zeszli z Zawratu do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wygląda na to, że postanowili wrócić do Palenicy Białczańskiej letnim szlakiem przez Dolinę Roztoki. Zimą zaleca się omijanie tego miejsca właśnie ze względu na zagrożenie lawinowe. 

– Nie mieliśmy złudzeń właściwie od wczorajszego dnia. Jednym z naszych typów był właśnie rejon Siklawy – tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Maciata, ratownik TOPR. – Przypuszczalnie panowie weszli w „nawianą śnieżną poduchę” i swoim ciężarem spowodowali zejście lawiny.

Poszukiwani turyści mieli spore doświadczenie w chodzeniu po górach, także zimą. Według pierwotnych założeń mieli wybrać się na Zawrat i wrócić tą samą drogą na Halę Gąsienicową i do Brzezin, gdzie zostawili samochód. Nie do końca wiadomo co skłoniło ich do zmiany planów i powrotu inną drogą.

 

Rodzinie i Przyjaciołom tragicznie zmarłych składamy szczere kondolencje.

 

Tagi: poszukiwania ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły