10 gru 2018

Ratownicy TOPR sprowadzili z gór turystów, którym…było zimno

Ratownicy TOPR sprowadzili z gór turystów, którym…było zimno

W niedzielny wieczór ratownicy TOPR zostali poproszeni o pomoc przez wychłodzonych turystów.

 

Jak informuje RMF FM, przy trudnych warunkach pogodowych młodzi turyści wyruszyli w kierunku przełęczy Zawrat. Późnym wieczorem stwierdzili, że z powodu niskich temperatur i silnego wiatru jest im zbyt zimno, by mogli samodzielnie kontynuować wycieczkę.

W kierunku Zawratu wyruszył ratownik dyżurujący w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz grupa ratowników z centrali. O godzinie 21:30 turyści zostali bezpiecznie sprowadzeni do schroniska.

„Przecena własnych możliwości i niedocenienie tego, co w górach na nas czeka jest kombinacją, która bywa czasem niebezpieczna” – komentuje dla rmf24.pl ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka.

„Warunki do uprawiania turystyki są trudne. Wszystkie szlaki pokryte są śniegiem. Większość z nich, zwłaszcza w wyższych partiach gór, jest nieprzetarta. W formacjach wklęsłych (żleby) tworzą się zaspy z około metrową warstwą śniegu. Planując wyjścia w góry, prosimy mieć na uwadze aktualnie panujące warunki oraz fakt, że dzień jest bardzo krótki (zachód słońca około godziny 15.40).” – czytamy w komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego. W polskich Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Źródło: www.rmf24.pl, fot. Michał Adamowski, www.adamowski.com.pl

Tagi: pomoc ratownictwo TOPR Zawrat zima


Powiązane artykuły