01 wrz 2015

Ratownicy TOPR podsumowują dwa miesiące lata

Ratownicy TOPR podsumowują dwa miesiące lata

Od początku lipca do końca sierpnia ratownicy TOPR pomogli 258 osobom, spędzając na działaniach ratowniczych 1386 godzin.

 

Na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego opublikowane zostało podsumowanie dwóch miesięcy lata cieszących się największym ruchem turystycznym w Tatrach. W ich trakcie przeprowadzono 233 działania ratownicze, w tym 87 z użyciem śmigłowca.  Z tego w Tatrach Polskich przeprowadzono 217 działań (81 z użyciem śmigłowca) w tym 82 wyprawy ratunkowe, 131 akcji i i 4 innego rodzaju drobne interwencje.

„W bezpośrednich działaniach ratowniczych ratownicy zaangażowani byli przez 1386 godzin, w tym 707 godzin w ramach pracy społecznej.” – czytamy na stronie www.topr.pl.

„Ratowano 258 osób (122 kobiety i 136 mężczyzn) w tym 102 z użyciem śmigłowca. W Tatrach Polskich ratowano 241 osób w tym 95 z użyciem śmigłowca. W 104 przypadkach odnotowano urazy i zachorowania poważne,  74 zachorowania i urazy lekkie, w 61 przypadkach pomocy TOPR wymagały osoby które nie doznały urazów (np. ze względu na trudności terenu). Po przekazaniu do szpitala zmarły 2 osoby na skutek poważnego zachorowania.”

Najczęstsze przyczyny wypadków:

– potknięcia, poślizgnięcia i upadki (105 przypadków)

– zachorowanie (75 przypadków)

– brak umiejętności (17 przypadków)

– zabłądzenie (14 przypadków)

– upadek z wysokości (11 przypadków)

– nieodpowiednie wyposażenie (tylko 8 przypadków)

– spadający kamień (7 przypadków)

„Oczywiście do niektórych wypadków doszło na skutek kilku czynników. Jak widać również legendarne 'klapki’ i nieodpowiednie wyposażenie są marginalnym problemem.” – tłumaczą ratownicy.

Porównując ostatni sezon letni do poprzedniego należy zauważyć prawie 50% wzrost liczby interwencji TOPR co mamy nadzieję wiąże się z długim okresem dużego ruchu turystycznego ze względu na bardzo dobre warunki atmosferyczne, a nie z coraz gorszą kondycja naszych turystów.

Źródło: www.topr.pl

fot. Michał Bilko – fotografia tatrzańska

Tagi: bezpieczeństwo podsumowanie pomoc ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły