27 sty 2016

Psy lawinowe TOPR w akcji (FILMY)

Psy lawinowe TOPR w akcji (FILMY)

Zobaczcie bardzo ciekawe nagrania przedstawiające psy lawinowe pomagające ratownikom TOPR w odnajdywaniu ludzi pod śniegiem.

„Wierne, kochające, posłuszne, wpatrzone w swojego pana, gotowe dla niego zrobić wszystko. Wbrew pozorom to nie przymioty zakochanych dziewczyn tylko cechy psów lawinowych, które od lat towarzyszą ratownikom górskim podczas poszukiwań zasypanych w lawinach bądź zaginionych w górach.

Oczywiście to tylko niewielka część zalet psów lawinowych. Wymaga się od nich o wiele więcej. Przede wszystkim bardzo dobrego węchu, wytrzymałości, bezwzględnego posłuszeństwa, braku agresji, możliwości szybkiego uczenia się przeszukiwania lawiniska, informowania o znalezieniu czegoś lub kogoś pod śniegiem. Do tego psy lawinowe nie mogą bać się podróżować śmigłowcem, a przede wszystkim desantować się z jego pokładu, nie bać się podróżować wyciągiem, kolejką, skuterem śnieżnym. Być wytrzymałym, by wędrować w głębokich śniegach, stawić czoła silnemu wiatrowi i mrozowi. Nie bać się chodzić po bardzo stromych stokach czy graniach a przede wszystkim by dość długo pracować na lawinisku w poszukiwaniu zasypanych ludzi.” – pisał na łamach kwartalnika „W Górach” ratownik TOPR Adam Marasek.

Aby stać się psem lawinowym, „kandydat” musi przejść długą drogę i szereg szkoleń. Przyjęto zasadę, że jego opiekunem może być tylko specjalnie przeszkolony ratownik. Nie ulega wątpliwości, że psy lawinowe stanowią obecnie niezwykle ważną część ratownictwa w Tatrach, a ich umiejętności są bezcenne w sytuacjach, kiedy o zdrowiu i życiu poszkodowanego decyduje czas jego odnalezienia.

Poniżej kilka filmików prezentujących psy w akcji:

 

fot. Anna Onuszczuk/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR

Tagi: lawiny psy psy lawinowe ratownictwo TOPR zwierzęta


Powiązane artykuły