29 paź 2014

Przedłuża się remont śmigłowca TOPR

Przedłuża się remont śmigłowca TOPR

Remontowana w Świdniku maszyna miała być oddana do dyspozycji ratowników na początku grudnia. Niestety, termin ten jest już nieaktualny.

 

Sezon zimowy to bardzo pracowity okres dla ratowników TOPR. Według wcześniejszych założeń, jeszcze przed jego rozpoczęciem mieli otrzymać odremontowany śmigłowiec Sokół. Jak informuje jednak Radio Kraków, prace remontowe przeprowadzane w Świdniku przedłużają się. Pod Tatry gotowa maszyna ma wrócić na początku przyszłego roku. Do tego czasu ratownikom do dyspozycji ratowników pozostanie wykorzystywany od kilku miesięcy śmigłowiec policyjny.

Przedłużający się czas przeglądu Sokoła to nie jedyny problem TOPR. Zmieniają się bowiem przepisy, które określają parametry, jakie musi posiadać każde lądowisko dla śmigłowców. – Stacjonowanie śmigłowca mozliwe jest tylko tam, gdzie jest certyfikwoane lotnisko. Nasze lotnisko takich parametrów nie spełnia. To wyzwanie. Albo muszą być zmiany systemu funkcjonowania śmigłowca, albo scertyfikowanie naszego lądowiska na lotnisko. To jest trudne i wymaga spełnienia norm podejścia do lądowania i startów – tłumaczy Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Wyjścia są dwa. Albo maszyna pogotowia górskiego będzie niejako „wyłączona” z nowych przepisów, albo lądowisko trzeba będzie zmodernizować.

Źródło: www.radiokrakow.pl

Fot. Jarosław Pocztarski

Tagi: ratownictwo remont śmigłowiec Sokół TOPR


Powiązane artykuły