09 kw. 2015

Propozycja wycieczki: Na Wrota Chałubińskiego

Propozycja wycieczki: Na Wrota Chałubińskiego
Wrota Chałubińskiego – wąska przełęcz położona w głównej grani Tatr na wysokości 2022 m n.p.m., pomiędzy Szpiglasowym Wierchem a Kopą nad Wrotami. Nazwa przełęczy pochodzi od nazwiska Tytusa Chałubińskiego, lekarza, wybitnego badacza przyrody tatrzańskiej, współzałożyciela Towarzystwa Tatrzańskiego.
 
W przeszłości przez Wrota Chałubińskiego prowadził szlak łączący Dolinę Rybiego Potoku z Doliną Ciemnosmreczyńską. Dziś wejście na przełęcz od strony słowackiej zamknięte jest dla ruchu turystycznego.
 
 
 
Wycieczkę zaczynamy w Palenicy Białczańskiej, skąd asfaltową drogą w ok. 2 godziny docieramy do schroniska nad Morskim Okiem (opis trasy). Tuż przed nim w prawo odchodzi żółty szlak, którym będziemy dalej podążać. Ścieżka delikatnie wznosi się, dzięki czemu nie jest zbyt uciążliwa. Wędrówkę uprzyjemniają piękne widoki na Morskie Oko, Mięguszowieckie Szczyty i charakterystyczną sylwetkę Mnicha, do której się zbliżamy. Na tym odcinku trasa nie przejawia absolutnie żadnych trudności, przez co dawniej nazywana była „ceprostradą” (aby każdy „ceper” mógł ją bez problemu przejść). Po nieco ponad godzinie wędrówki docieramy wreszcie do rozwidlenia szlaków. Żółty szlak biegnie dalej na Szpiglasową Przełęcz, my skręcamy natomiast na szlak czerwony, którym wchodzimy w Dolinę za Mnichem.
 
Z tej perspektywy popularny szczyt nie wygląda tak groźnie jak chociażby znad Morskiego Oka. Idziemy wśród rumowisk skalnych, mijając po drodze Staw Staszica i kilka mniejszych zbiorników wodnych. Latem są one często wyschnięte, jednak wiosną, w okresie roztopów, szlak bywa zalany i trudny do przejścia. Wiodąca po kamieniach trasa nie przysparza większych problemów. Większą ostrożność zachować należy w końcowej części podejścia, gdzie teren staje się bardziej grząski – miejscami idziemy po samej ziemi. Przy mokrym podłożu łatwo o poślizgnięcie. Wrota Chałubińskiego osiągamy po godzinie wędrówki od rozwidlenia szlaków i nieco ponad dwóch godzinach od Morskiego Oka. Panorama z przełęczy nie jest może bardzo szeroka, jednak otoczenie niezwykle interesujące. Pięknie prezentuje się stąd szczególnie Ciemnosmreczyński Staw. Wracamy tą samą drogą (zejście na Słowację od dawna jest zamknięte).
 
Film ze zdjęciami z trasy:
 

Opisy wszystkich szlaków turystycznych w polskich Tatrach znajdziecie w naszym E-BOOKU:

„Przewodnik po Tatrach Polskich. Szlaki turystyczne”

Tagi: Mnich Morskie Oko opis szlaku szlak Wrota Chałubińskiego wycieczka


Powiązane artykuły