26 lip 2021

Poszukiwania grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Poszukiwania grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Ratownicy TOPR ruszyli dziś do Jaskini Wielkiej Śnieżnej w poszukiwaniu grotołazów, którzy nie zjawili się na powierzchni o wyznaczonej godzinie.

 

Zwyczajem przy wejściach do jaskini jest podanie planowanej godziny powrotu. Gdy zostanie ona przekroczona, jest to pretekstem do poinformowania ratowników i rozpoczęcia poszukiwań. Tak właśnie było dziś. Ratownicy TOPR udali się w rejon Jaskini Wielkiej Śnieżnej, aby sprawdzić co dzieje się z dwójką grotołazów, którzy udali się na jej penetrację (konkretnie trawers pomiędzy Jaskinią Wielką Śnieżną a Jaskinią Litworową).

Na szczęście udało się zlokalizować te osoby wewnątrz jaskini, w rejonie tzw. Wielkiej Studni, były całe i zdrowe. Okazało się, że poruszały się wolniej niż planowały, stąd poślizg czasowy.

Jaskinia Wielka Śnieżna to największa jaskinia w Polsce. To właśnie tutaj dwa lata temu miała miejsce jedna z najbardziej wymagających akcji ratunkowych w historii TOPR. Przez wiele dni poszerzano korytarze, próbując dotrzeć do dwóch zaginionych grotołazów, niestety obaj zmarli.

Tagi: jaskinia Jaskinia Wielka Śnieżna ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły