10 lut 2015

Ponad 2 metry śniegu w Tatrach! Ratownicy ostrzegają przed lawinami

Ponad 2 metry śniegu w Tatrach! Ratownicy ostrzegają przed lawinami

Tak grubej warstwy śniegu tej zimy jeszcze nie mieliśmy. Ratownicy TOPR radzą jednak, by w obecnych warunkach powstrzymać się przed wycieczkami górskimi.

 

Po weekendowych opadach śniegu grubość pokrywy śnieżnej w niektórych miejscach wynosi już ponad dwa metry. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, określany jako zagrożenie znaczne. Mimo że skala liczy pięć stopni, tylko przy pierwszych trzech można w ogóle mówić o wychodzeniu w góry.

Ratownicy radzą jednak, by ograniczyć się do spacerów po dolinach, choć i tak nie wszystkich. – Dojście np. do Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzi przez próg, który ma nastromienie powyżej 35 stopni. Musimy się tam liczyć z zejściem lawiny – ostrzega w rozmowie z Radiem Kraków ratownik TOPR Andrzej Maciata.

Wbrew pozorom, całkowicie bezpieczna nie jest także asfaltowa droga do schroniska nad Morskim Okiem. Przecina bowiem co najmniej cztery żleby, z których może zejść lawina.

Przed wyborem trasy wycieczki warto poradzić się osób z doświadczeniem w chodzeniu po Tatrach zimą lub ratowników TOPR. Nie bójcie się pytać, oni po to są.

Fot. www.dutka.com.pl

Tagi: bezpieczeństwo lawiny śnieg TOPR warunki zima


Powiązane artykuły