06 maj 2019

Polska wyprawa na K2 w sezonie 2019/2020 nie odbędzie się

Polska wyprawa na K2 w sezonie 2019/2020 nie odbędzie się

Planowana na najbliższy sezon zimowy wyprawa Polaków na K2 zostaje przełożona.

 

Szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera Piotr Tomala ogłosił dziś, że Polacy nie pojadą pod K2 w sezonie 2019/2020. Problem nie tkwi jednak w pieniądzach, gdyż finansowanie wyjazdu byłoby raczej zapewnione.

Głównym powodem takiej decyzji jest problem ze skompletowaniem odpowiedniego składu wyprawy. „Nie ma w tej chwili wystarczającej liczby doświadczonych wspinaczy, którzy mogliby pojechać najbliższej zimy na K2 – zespołu, który pozwoliłby realnie myśleć o przeprowadzeniu ataku szczytowego. Ze starego składu znaczna część kolegów wykruszyła się, głównie z powodu różnych kontuzji.” – powiedział Tomala w wywiadzie dla wspinanie.pl.

Dokładnie chodzi o 5 uczestników poprzedniej ekspedycji. To znacznie uszczupla zasoby ludzkie, wiadomo bowiem, że liczba polskich wspinaczy, którzy byliby w stanie podjąć wyzwanie pierwszego zimowego wejścia na K2 jest mocno ograniczona. Ostatnie zgrupowanie PHZ nad Morskim Okiem wyłoniło kilka osób, które posiadają wysokie umiejętności wspinaczkowe, jednak brak im doświadczenia na wysokości 7000-8000 m n.p.m. Z drugiej strony nie brakuje wspinaczy obytych z wysokością, jednak mających pewne braki techniczne.

Najbliższe kilkanaście miesięcy ma zostać wykorzystane na szlifowanie umiejętności i odpowiednie wyprawy przygotowawcze.”2019 i 2020 rok chcemy poświęcić na wyprawy unifikacyjne i wyjazdy szkoleniowe, które pozwolą nam podnieść kwalifikacje młodych, zdolnych wspinaczy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w górach wysokich. Podczas naszego marcowego obozu w Tatrach poznaliśmy kilkunastu takich zawodników. Liczymy, że przed zimą 2020 będą już himalaistami z doświadczeniem potrzebnym przy tak wymagającym szczycie, jakim jest K2. W maju planujemy jeszcze kolejne zgrupowanie. W hotelu Arłamów spotkamy się szerokim składem ludzi związanych z naszym Programem żeby przedyskutować plany na najbliższe półtora roku i realizować kolejne szkolenia.” –  czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Jeśli K2 nie zostanie zdobyte najbliższej zimy, polska wyprawa najprawdopodobniej zostanie zorganizowana w sezonie 2020/2021.

Tagi: himalaizm K2 Karakorum


Powiązane artykuły