13 sty 2020

Polscy himalaiści wyruszyli na Batura Sar. Ambitny sprawdzian przed K2

Polscy himalaiści wyruszyli na Batura Sar. Ambitny sprawdzian przed K2

Wylotem do Pakistanu polscy himalaiści rozpoczęli dziś wyprawę na Batura Sar w Karakorum.

 

Batura Sar to mierzący 7 795 m. n.p.m. szczyt położony w zachodniej części Karakorum w Pakistanie. Znajduje się daleko od cywilizacji, Polacy będą najprawdopodobniej jedynymi ludźmi w okolicy góry. Samodzielnie będą wykonywać wszystkie prace związane z budową obozów i poręczowaniem drogi w kierunku szczytu.

Wyprawa jest ważnym punktem przygotowań do potencjalnej ekspedycji na K2 w przyszłym sezonie zimowym. Dla części biorących w niej udział wspinaczy będzie pierwszym zetknięciem z zimą w Karakorum lub przekroczeniem granicy 7000 m nad poziomem morza. Warto zauważyć, że wierzchołek Batura Sar znajduje się wyżej niż zimowy rekord wysokości osiągnięty kiedykolwiek na K2. Biorąc pod uwagę panujące w górze warunki, cel jest zatem bardzo ambitny.

Kierownikiem wyprawy jest Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Pozostali uczestnicy to Rafał Fronia (zastępca kierownika), Mariusz Hatala (lekarz), Wojciech Flaczyński, Filip Babicz, Kacper Kłoda, Marco Schwidergall oraz filmowiec (a zarazem rzecznik PHZ) Oswald Rodrigo Pereira.

Potencjalny atak szczytowy zaplanowany jest wstępnie na koniec lutego lub początek marca. Cała wyprawa potrwać ma dwa miesiące.

Tagi: Batura Sar himalaizm Karakorum


Powiązane artykuły