12 gru 2020

Polka jedzie pod K2! Powalczy o pierwsze zimowe wejście

Polka jedzie pod K2! Powalczy o pierwsze zimowe wejście
fot. Wikipedia.org

Magdalena Gorzkowska wyruszy wkrótce na zimową wyprawę na K2.

 

Jeszcze kilka lat temu lekkoatletka i medalistka halowych mistrzostw świata w Portland, obecnie himalaistka – zdobywczyni Mount Everestu, Makalu i Manaslu. Magdalena Gorzkowska stawia przed sobą kolejne wyzwanie w najwyższych górach świata – w dodatku najtrudniejsze z możliwych, czyli zimowe wejście na K2.

Na swoim profilu na Facebooku Polka ogłosiła dziś, że za kilka dni rusza w kierunku Karakorum i ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika. Będzie członkiem międzynarodowej wyprawy organizowanej przez nepalską agencję Seven Summit Treks. Na miejscu działała będzie z dwójką Szerpów, za poręczowanie drogi odpowiadać ma agencja.

Magdalena Gorzkowska chce spróbować wejść na szczyt bez używania dodatkowego tlenu z butli, ale nie wyklucza skorzystania z jego pomocy, gdy będzie to niezbędne. „Mam takie nastawienie, że na pewno chcę bez tego tlenu próbować, bo dwie ostatnie wyprawy zakończyły się dla mnie sukcesem, gdy wchodziłam bez butli z tlenem. Jako sportowiec, ja sobie nie wyobrażam tak iść z dopingiem. Jest to na pewno duże ułatwienie i ochrona przed odmrożeniami, a to jest oczywiście duży plus. (…) Decyzja będzie więc podjęta w trakcie. Zależy mi bardziej na wejściu, niż na upieraniu za wszelką cenę, by było to bez tlenu.” – mówi w wywiadzie dla rmf24.pl.

Pod K2 najbliższej zimy działać będzie również inny Polak, Waldemar Kowalewski. Będziemy śledzić poczynania obojga himalaistów i na bieżąco przekazywać informacje o postępach w akcji. Trzymamy kciuki!

Tagi: himalaizm Himalaje K2 Karakorum Magdalena Gorzkowska


Powiązane artykuły