17 gru 2018

Polak powalczy tej zimy o wejście na K2! Jedzie z Alexem Txikonem

Polak powalczy tej zimy o wejście na K2! Jedzie z Alexem Txikonem

Jeden z najlepszych himalaistów świata Alex Txikon potwierdził, że w składzie organizowanej przez niego zimowej wyprawy na K2 znajdzie się Polak – Paweł Dunaj.

 

Alex Txikon, pierwszy zimowy zdobywca Nanga Parbat (wespół z Simone Moro i Alim Sadparą) spróbuje po raz kolejny przejść do historii i wejść na K2 (8611 m n.p.m.), ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Udział w wyprawie Pawła Dunaja jest już pewny. Możliwe jednak, że do zespołu dołączy jeszcze jeden Polak – Txikon do wspólnego wspinania zaprosił bowiem również Marka Klonowskiego, który (podobnie jak Dunaj) niegdyś działał na Nandze wraz z Tomkiem Mackiewiczem.

Bask wraz z partnerami i sprawdzonym podczas poprzednich wypraw zespołem Szerpów planuje pojawić się pod K2 w okolicach połowy stycznia. Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie drogi, którą wspinała się będzie ekipa Txikona. „Nasz cel to osiągnięcie poziomu obozu czwartego. Później zobaczymy, co będzie możliwe. Jeśli będzie bezpieczna szansa, zaatakujemy szczyt. Jeśli nie będzie na to szans, nie będziemy działać za wszelką cenę, by bić rekord zimowej wysokości osiągniętej na K2” – mówi Alex Txikon w wywiadzie dla RMF FM.

Warto przypomnieć, że w tym samym czasie na K2 działać będzie również silna wyprawa kazachsko-rosyjsko-kirgiska pod kierownictwem Wasilija Piwcowa. Txikon podkreśla, że jest otwarty na współpracę i wzajemną pomoc zarówno w bazie, jak i podczas działań w ścianie.

Szykuje się kolejna emocjonująca zima pod K2…

Źródło: www.rmf24.pl, fot. Wikipedia.org

 

Tagi: himalaizm K2 Karakorum wspinaczka zima


Powiązane artykuły