21 sty 2019

Polacy w komplecie pod K2. Nadchodzi okno pogodowe

Polacy w komplecie pod K2. Nadchodzi okno pogodowe

Zespół Alexa Txikona lada dzień rozpocząć powinien akcję górską na K2.

 

Dziś wczesnym popołudniem do bazy dotarł trzeci z Polaków działający w ekipie Txikona, Waldemar Kowalewski. To oznacza, że polska drużyna jest już w komplecie – Paweł Dunaj i Marek Klonowski są w bazie od kilku dni. Cały weekend członkowie wyprawy Txikona spędzili na sprawach organizacyjnych i budowaniu koło bazy dwóch igloo. To w śnieżnych budowlach Bask widzi bowiem potencjał i alternatywę dla nocowania w namiotach na dużych wysokościach. „Śnieżne domki są już po nocnych testach i trzeba powiedzieć jedno – to przyszłość zimowego himalaizmu” – pisze dziś na profilu Nanga Dream Paweł Dunaj.

R E K L A M A

 

Tymczasem zespół rosyjsko-kirgisko-kazachski zdołali założyć już Obóz I na wysokości 5900 m n.p.m. Kolejnego dnia przekroczyli nawet pułap 6000 m, lecz musieli zawrócić z powodu trudnych warunków pogodowych w ścianie.

Od jutra pogoda powinna się poprawiać i pozwolić na rozpoczęcie właściwej akcji górskiej. Okno pogodowe potrwa przynajmniej do końca tygodnia, czas pokaże ile uda się w tym czasie zrobić członkom obu wypraw.

fot. Wikipedia.org

Tagi: himalaizm K2 Karakorum


Powiązane artykuły