22 sty 2020

Polacy chcą wyznaczyć nową drogę w Karakorum!

Polacy chcą wyznaczyć nową drogę w Karakorum!

W drugiej połowie lutego polscy himalaiści planują wyruszyć na wyprawę, której celem będzie zdobycie szczytu Mitre Peak nową drogą.

 

Mitre Peak to szczyt położony na skrzyżowaniu lodowców Baltoro i Godwin-Austen, w miejscu o nazwie Concordia, nieopodal takich ośmiotysięczników jak Broad Peak, Gaszerbrumy czy K2. Sama wysokość góry (6025 m n.p.m.) może nie robi szczególnego wrażenia. Co innego, gdy spojrzeć na jej sylwetkę i wziąć pod uwagę fakt, że do tej pory zanotowano tylko jedno letnie wejście na wierzchołek. Polacy chcą zdobyć szczyt jako pierwsi zimą, w dodatku wytyczając nową drogę.

Skład wyprawy tworzyć mają: Jerzy Natkański (kierownik organizacyjny), Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Filip Babicz, Jacek Czech, Dominik Malirz. Początek wyprawy zaplanowano na 21 lutego 2020 r.

Jednocześnie ruszyła zbiórka, której celem jest pozyskanie finansowania na ekspedycję. Mimo że cel jest bardzo ambitny pod względem sportowym, budzi on mniejsze zainteresowanie sponsorów niż chociażby wejścia na ośmiotysięczniki. Organizator wyprawy, którym jest Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki pokłada nadzieję w idei crowdfundingu. Zrzutkę wesprzeć można TUTAJ.

Poniżej zdjęcie Mitre Peak z zaznaczoną planowaną linią wejścia (źródło: dominobb/Twitter)

Tagi: himalaizm Karakorum Mitre Peak


Powiązane artykuły