25 lis 2020

Pilot TOPR z wyróżnieniem

Pilot TOPR z wyróżnieniem

Andrzej Śliwa, pilot śmigłowca TOPR, został wybrany Świdniczaninem roku.

 

Zwycięzca został wyłoniony na podstawie kuponów nadsyłanych do redakcji „Głosu Świdnika”. Pochodzący ze Świdnika Andrzej Śliwa od lat pełni funkcję pilota „Sokoła”, czyli śmigłowca używanego podczas akcji ratunkowych Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Poza ogólnym wkładem w ratowanie ludzkiego życia w górach, Andrzej Śliwa został doceniony w szczególności za swoją postawę podczas pamiętnych wydarzeń na Giewoncie w sierpniu 2019 roku. Mimo niesprzyjających warunków i nadal trwającej burzy zdecydował się poderwać śmigłowiec i ruszyć na pomoc w kierunku szczytu.

„Początkowo pogoda nie pozwalała nawet marzyć o starcie z bazy. To były najdłuższe minuty mojego życia. Wypychaliśmy i wpychaliśmy śmigłowiec z powrotem do hangaru. Musiałem podjąć decyzję. Kilka minut przed godz. 14.00 wystartowałem do pierwszego lotu. Mimo wyładowań i szalejącej burzy dolecieliśmy nad Giewont. Widok był wstrząsający. Dziesiątki siedzących i leżących osób, podnoszących ręce z prośbą o pomoc. Szybko zlokalizowaliśmy miejsca, gdzie prowadzono reanimację. W pobliżu reanimowanych dzieci desantowaliśmy trzech ratowników” – opowiada Andrzej Śliwa portalowi www.swidnik.pl.

Serdecznie gratulujemy!

Tagi: nagroda ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły