22 wrz 2015

Piknik z filmem górskim pod pienińskimi gwiazdami

Piknik z filmem górskim pod pienińskimi gwiazdami

Piknik z filmem górskim pod pienińskimi gwiazdami, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 26 września w Niedzicy, będzie znakomitą okazją do zakończenia sezonu letniego. Filmy – i nie tylko – będzie można obejrzeć w Herbaciarni u Sherlocka (ZEW Niedzica-Pawilon przy koronie zapory). Wstęp wolny!

 

Piknik rozpocznie się o godz. 18. prezentacją Wojciecha Szatkowskiego (Muzeum Tatrzańskie) – historyka, pisarza, publicysty pt. „W poszukiwaniu pępka świata. Zakopane w okresie międzywojennym 1918-1939”. 
 
O godz. 19 rozpoczną się projekcje filmów konkursowych i nagrodzonych podczas  11. Spotkań z Filmem Górskim Zakopane 2015:
 
– JUREK – reż. Paweł Wysoczański, Polska 2014, 73 min. 
– PANAROMA – reż. Jon Herranz, Hiszpania 2015, 28 min.
– NINI- reż. Gigi Giustiniani, Włochy 2014, 65 min.
– MANASLU – reż. Jerzy Porębski, Polska 2014, 25 min. 
 
JUREK – Grand Prix 11. SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM 
 
Reżyseria: Paweł Wysoczański 
Polska 2014, 73 min. / Poland 2014, 73’
 
Film otrzymał Grand Prix Za mistrzowską, wielowarstwową opowieść o Jurku i jego czasach. Film jest pięknym przykładem połączenia ważnej historii Polski w czasie PRL-u i wielkich osiągnięciach wspinaczkowych wybitnego i niezwykłego Polaka. 
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć.? Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Skromnego, wyrazistego, kochającego góry. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława. 
 
 
PANAROMA – Nagroda Naczelnika TOPR 11. Spotkań z Filmem Górskim  za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach za przejmującą i wzruszającą opowieść o relacji ojca i syna i ich ekstremalnej wspinaczce w ścianach Tre Cime di Lavaredo
 
Reżyseria: Jon Herranz
Hiszpania 2015, 28 min.
 
Edu Marin podejmuje się najtrudniejszego projektu swojego życia – przejścia ze swoim 62-letnim ojcem, Francisco Marín „Novato” – Panaromy, legendarnej drogi Alexa Hubera, który otworzył ją w 2007 roku. Droga znajduje się w parku narodowym Tre Cime di Lavaredo, a jej 500-metrowa linia ma wycenę 8c, co czyni ją jedną z najtrudniejszych dróg wielkościanowych. Wymagający charakter tej wspinaczki, konieczność dużego zaangażowania psychicznego i nieustannie zmieniająca się pogoda powodują, że tylko kilku ludziom udało się zdobyć ten szczyt. Ponadto niedawno zerwane bloki skalne w niektórych najtrudniejszych fragmentach drogi uniemożliwiły jej ukończenie. W filmie ojciec z synem wchodzą w serce Dolomitów i biorą odpowiedzialność za swoje życia, z nadzieją dokonania bezprecedensowego wyczynu sportowego, który sprawi, że znajdą się w gronie żyjących legend wspinaczkowych.
 
 
NINI – Nagroda Specjalna 11. Spotkań z Filmem Górskim dla szczególnie wyróżniającego się filmu 11.SzFG za perfekcyjnie zrealizowany film przy pomocy prostych środków. Szorstki papier albumów, starannie wykaligrafowanego napisy, czarno-białe fotografie, stare filmy i fragmenty dzienników połączone ze sobą w taki sposób, że chcemy w opowieść autora wchodzić coraz głębiej i głębiej pieszczeni pysznym dźwiękiem. 
 
Reżyseria: Gigi Giustiniani   
Włochy 2014, 65 min. 
 
Gabriele Boccalatte i Nini Pietrasanta spotkali się latem 1932 roku na Mont Blanc i zakochali się w sobie. W latach 1932 ? 1936 wspinali się w Alpach po czym wzięli ślub. Razem poprowadzili wiele najtrudniejszych dróg alpejskich. Pisali dziennik i robili zdjęcia dokumentując swoje wyczyny. Nini, była jedną z nielicznych kobiet wspinających się w z tamtych czasach, a do tego nosiła ze sobą 16mm kamerę filmową. W 1937 roku urodził się ich syn Lorenzo. Rok później Gabriele odpadł ze ściany i zginął. Nini porzuciła wtedy ekstremalną wspinaczkę i skoncentrowała się na macierzyństwie. W 2000 roku, kilka lat po śmierci Nini, jej syn znalazł w starej skrzyni rolki filmów nakręconych przez matkę. 
 
 
MANASLU 
Reżyseria: Jerzy Porębski  
Polska 2015, 25 min.
 
30 lat temu zakopiańska wyprawa zdobyła w zimie Manaslu ustanawiając kilka rekordów, w tym pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik bez dodatkowego tlenu. Na szczycie stanęli Ryszard Gajewski i Maciej Berbeka. Był to drugi ośmiotysięcznik zdobyty w zimie, skromnymi siłami, bez prognoz meteo, praktycznie bez łączności pomiędzy uczestnikami i bez fanfar. W filmie udział wzięli: Ryszard Gajewski, Lech Korniszewski, Maciej Pawlikowski. Wykorzystano wypowiedź Macieja Berbeki z roku 2008. 
 
 
 

Tagi: film impreza Niedzica spotkania z filmem górskim wydarzenie


Powiązane artykuły