06 lut 2020

Pamiętamy o Karłowiczu – obchody 111. rocznicy tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza

Pamiętamy o Karłowiczu – obchody 111. rocznicy tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza

8 i 9 lutego 2020 to daty kolejnych obchodów tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza. Portal SkituroweZakopane.pl wspólnie ze Stowarzyszeniem im. M. Karłowicza w Zakopanem już po raz piąty tradycyjnie organizuje uroczystości z tej okazji.

 

Mieczysław Karłowicz był postacią wielką zarówno dla polskiej muzyki przełomu XIX i XX wieku, jak i dla taternictwa i narciarstwa w Polsce. Zginął w 8 lutego 1909 roku przysypany lawiną
pod Małym Kościelcem, podczas samotnej wędrówki na nartach.

Była to osobowość wszechstronnie utalentowana, angażująca się w wiele dziedzin życia społecznego, bardzo związana z regionem Tatr i Podhala. To nie tylko wybitny kompozytor okresu Młodej Polski, ale również bardzo wrażliwy na piękno Tatr fotograf, prekursor „znakowanej” turystyki górskiej i ochrony przyrody, a także współzałożyciel TOPR.

Idea obchodów

Obchody rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza mają na celu przypomnienie twórczości artysty a także propagowanie tematyki bezpieczeństwa w górach. Warto zaznaczyć, że w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwa w górach. Postęp technologiczny oraz postępująca wiedza na temat zagrożeń w górach pozwalają na zminimalizowanie tego ryzyka.

Wycieczka skitourowa

Pierwszy dzień obchodów – 8 lutego – to część górska, skiturowa. W sobotę 8 lutego o godz. 9:00 pod opieką licencjonowanej przewodniczki tatrzańskiej, Zofii Bachledy, z Kuźnic wyruszy, skitourowa wycieczka w stronę Kamienia Karłowicza pod Małym Kościelcem, czyli miejsca upamiętniającego jego śmierć pod lawiną.

Trasa wycieczki: Kuźnice; Dolina Jaworzynki/lub przez Skupniów Upłaz; Hala Gąsienicowa; Kamień Karłowicza; Hala Gąsienicowa; zjazd nartostradą z Karczmiska do Kuźnic.

Wycieczka przeznaczona jest dla osób posiadających doświadczenie skitourowe oraz lawinowe ABC. Udział w wycieczce jest odpłatny: 150 zł z własnym sprzętem skitourowym i lawinowym, 290 zł
bez sprzętu. Limit uczestników: 8 osób.

Warsztaty fotograficzne

Uczestnicy obchodów będą mogąli uczestniczyć w warsztatach fotograficznych z dawnej techniki zwanej cyjanotypią. Podczas warsztatów będzie można samodzielnie wykonać cyjanotypowe odbitki zdjęć autorstwa Karłowicza pod bacznym okiem specjalistów z fundacji Instytut Fotograficznych Technik Szlachetnych.

Każdego dnia odbędą się po dwa bloki zajęć po około 90 minut, w każdym bloku może wziąć udział 12 uczestników. Zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 10:00 (blok pierwszy) i 12.30 (blok drugi). Chęć uczestnictwa należy zgłosić mailowo na adres cyjanotypia2020@gmail.com do 5 lutego – obowiązuje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy muszą mieć skończone 15 lat.

Koncert duetu Ochwat&Zimka

Powstały w 2010 roku duet Ochwat&Zimka wykonuje muzykę klasyczną i współczesną. Artyści, będący laureatami wielu różnorakich nagród muzycznych, specjalizują się w opracowywaniu i wykonywaniu utworów orkiestrowych na duet akordeonowy. Podczas wspólnych koncertów udowadniają, że akordeon potrafi brzmieć jak orkiestra, a interpretacje na długo zapadają w pamięci publiczności.

Koncert odbędzie się 8 lutego 2020 (sobota) w Grand Hotel Stamary. Wstęp na koncert jest wolny. Początek o godzinie 19:00, czas trwania – około 60 min.

Wszelkie szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej:
http://skitourowezakopane.pl/2020/01/pamietamy-o-karlowiczu-2020/

Tagi: Mieczysław Karłowicz rocznica skitury wycieczka


Powiązane artykuły