09 sie 2020

Oto „Orla Perć Tatr Zachodnich”. Zobaczcie jak wygląda przejście Rohaczy (FILM)

Oto „Orla Perć Tatr Zachodnich”. Zobaczcie jak wygląda przejście Rohaczy (FILM)

Zapraszamy na bardzo ciekawą wirtualną wycieczkę w rejon grani Rohaczy.

 

Tatry Zachodnie kojarzą się głównie z łagodnymi, zielonymi stokami, jakże odmiennymi od urwistych ścian charakterystycznych dla Tatr Wysokich. Są w nich jednak miejsca, które wyróżniają się pod kątem ukształtowania terenu i budowy geologicznej. Takim rejonem jest przede wszystkim skalista grań Rohaczy biegnąca po stronie słowackiej, na zachód od granicznego szczytu Wołowca.

Rohacze to para szczytów składająca się z dwóch wybitnych wierzchołków: Rohacza Ostrego i Rohacza Płaczliwego oddzielonych Rohacką Przełęczą. Niekiedy nazwa Rohacze używana jest jednak w odniesieniu do znacznie dłuższego odcinka grani, ciągnącego się przez m.in. Trzy Kopy, Hrubą Kopę, Banówkę, Pachoł, Salatyny, Brestową aż po Zuberski Wierch. Największe trudności nagromadzone są w jej pierwszej części, a trasa przez Rohacze nazywana jest często „Orlą Percią Tatr Zachodnich”.

Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała na swoim kanale Dzikie Tatry w serwisie Youtube zamieścił film z pięknej wycieczki przez Wołowiec i Rohacze. Znajdziecie na nim dobrze pokazany przebieg szlaku, ale również mnóstwo ciekawostek przyrodniczych. Warto poświęcić kilka minut i obejrzeć:

Tagi: film Rohacze Słowacja szlak Tatry Słowackie Tatry Zachodnie Wołowiec wycieczka


Powiązane artykuły