13 sie 2018

Orla Perć – to w tych miejscach dochodzi do największej liczby wypadków

Orla Perć – to w tych miejscach dochodzi do największej liczby wypadków

W których miejscach na Orlej Perci wypadki występują najczęściej? Na co trzeba szczególnie uważać? Przeczytajcie kilka istotnych informacji odnośnie wędrowania po najtrudniejszym szlaku Tatr.

 

Orla Perć przyciąga swoją magią rzesze turystów. Turystów różnych – zarówno tych przygotowanych na poruszanie się w wymagającym terenie wysokogórskim, jak i tych bardziej przypadkowych, skuszonych perspektywą przejścia najtrudniejszej trasy turystycznej w polskich Tatrach.

To na Orlej Perci i na szlakach dojściowych dochodzi do największej liczby śmiertelnych wypadków. Od jej budowy w latach 1903-1906 zginęło tam już grubo ponad 100 osób. Oczywiście biorąc pod uwagę wielkość ruchu turystycznego ta liczba wydawać się może nie tak duża, warto jednak mieć świadomość, że mówimy tu o wyjątkowo „wypadkogennym” obszarze.

Ratownik TOPR Adam Marasek od lat prowadzi kroniki wypadków. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej uchyla rąbka statystyk dotyczących Orlej Perci i zwraca uwagę na miejsca, w których trzeba z pewnością szczególnie uważać.

Liczba wypadków na Orlej Perci i szlakach dojściowych w latach 1995-2014:

  • Szlak dojściowy od Świnicy do Zawratu – formalnie nie wchodzi w skład Orlej Perci, jednak wielu turystów dochodzi tym odcinkiem do początku Orlej na Zawracie. 42 wypadki, zginęło 11 osób. W 2018 r. szlak jest zamknięty po skalnym obrywie z Niebieskiej Turni
  • Szlak dojściowy przez Zawratowy Żleb – 72 wypadki, 6 śmiertelnych
  • Szlak dojściowy przez Kozią Przełęcz. 31 wypadków, 8 śmiertelnych
  • Granaty: 29 wypadków, 4 śmiertelne
  • Buczynowe Turnie. 17 wypadków

Warto zwrócić również uwagę na miejsca, w których szczególnie często dochodzi do pobłądzeń i nieumyślnego zejścia ze szlaku. Przykładami takich miejsc są m.in. Żleb Kulczyńskiego (turyści często nie zauważają, że szlak skręca i wchodzą w eksponowany teren w Rysie Zaruskiego) oraz Żleb Drege’a. Ten drugi stanowi istną śmiertelną pułapkę, o czym najlepiej świadczy ponura historia rozegranych w nim w przeszłości wydarzeń – CZYTAJ WIĘCEJ.

Poruszając się po Orlej Perci, warto cały czas zachować wzmożoną koncentrację i uważnie śledzić przebieg szlaku.

Więcej przydatnych uwag odnośnie wędrowania najtrudniejszym szlakiem Tatr znajdziecie w linkach poniżej:

„Orla Perć – Bezpieczeństwo. Przygotowanie. Sprzęt” (FILM EDUKACYJNY)

Trekking po Tatrach – Orla Perć (FILM)

Orla Perć: Zawrat-Kozi Wierch. Opis szlaku, zdjęcia, film z przejścia

fot. Krzysztof Sajecki

Tagi: bezpieczeństwo edukacja Orla Perć porady turystyka wypadki


Powiązane artykuły