21 wrz 2022

Ogromna tragedia w Tatrach! Nie żyje małżeństwo przewodników górskich

Ogromna tragedia w Tatrach! Nie żyje małżeństwo przewodników górskich
Źródło, fot.: www.hzs.sk

Do wypadku śmiertelnego z udziałem polskich przewodników górskich doszło dziś w Tatrach Słowackich.

 

Ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby zostali poinformowani o wypadku dwóch osób, które spadły najprawdopodobniej z deską śnieżną z Kwietnikowej Przełączki pod Staroleśnym Szczytem w kierunku Doliny Sławkowskiej. W Tatrach panowały w tym momencie trudne warunki pogodowe, sypiący śnieg i gęsta mgła uniemożliwiły użycie do akcji śmigłowca. Ratownicy udać się musieli na miejsce pieszo.

Po dotarciu do podnóża żlebu nie dostrzegli nikogo, zaczęli więc szukać pod śniegiem. Po około godzinie poszukiwań udało się im odnaleźć dwie osoby, niestety bez oznak życia. Jak przekazuje HZS, ciała ofiar zostaną przetransportowane na dół gdy tylko pozwoli na to pogoda.

Na profilu Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich IVBV poinformowano, że tragicznie zmarli to polscy przewodnicy: Andrzej Sokołowski i jego żona Roksana Knapik.

„Andrzej był wspaniałym Kolegą, profesjonalistą, lubianym przez wszystkich przewodnikiem IVBV i ratownikiem Karkonoskiej Grupy GOPR, świetnym wspinaczem i narciarzem. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Yosemitach i Norwegii, wytyczył nowe drogi w Tybecie Wschodnim i Tienszanie. W Polskim Stowarzyszeniu Przewodników Wysokogórskich od 2010 roku, kształcił kolejne pokolenia przewodników jako instruktor i członek Komisji Technicznej. Andrzeja i Roksanę łączyło uczucie, góry i zamiłowanie do geologii.” – czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

 

Rodzinie i Przyjaciołom zmarłych składamy szczere wyrazy współczucia…

Tagi: HZS Staroleśny Szczyt Tatry Słowackie wypadek


Powiązane artykuły