08 lip 2019

O krok od tragedii w Tatrach. Turysta utknął na zamkniętym szlaku

O krok od tragedii w Tatrach. Turysta utknął na zamkniętym szlaku

Niefrasobliwy turysta wybrał się na od dawna zamknięty odcinek pomiędzy Świnicą a Zawratem.

 

W minioną sobotę wczesnym popołudniem ratownicy TOPR otrzymali informację, że w rejonie południowych zboczy Niebieskiej Turni pośród niestabilnych głazów utknął turysta. Okazało się, że mimo wyraźnych zakazów wszedł na odcinek szlaku pomiędzy Świnicą a Zawratem, od dawna zamknięty z powodu potężnych obrywów skalnych.

Na miejsce poleciał śmigłowiec z ratownikami, którzy desantowali się w pobliżu mężczyzny. „Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej turysta wraz z ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do Zakopanego” – czytamy w najnowszej kronice TOPR.

Wielokrotnie na różnych grupach o tematyce górskiej pojawiają się pytania, czy odcinek Świnica-Zawrat nadal jest zamknięty. TAK, JEST i długo pozostanie. Po kolejnych obrywach skalnych (ZOBACZ FILM) sytuacja wciąż nie jest stabilna i istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia ponownych obrywów. Szlak jest zasypany, a próby przechodzenia przez zniszczony fragment niosą ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo.

Źródło: TOPR, fot. Andrzej Górka

Tagi:


Powiązane artykuły