03 kw. 2015

Nocne wędrówki po Tatrach znów zabronione

Nocne wędrówki po Tatrach znów zabronione

W okresie od 1 kwietnia do 30 listopada obowiązuje zakaz przebywania na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego od zmierzchu do świtu. Związany jest z zapewnieniem spokoju zwierzętom i bezpieczeństwem turystów.

 

Przepis zabraniający chodzenia po Tatrach po zmroku w półroczu letnim obowiązuje od ponad 10 lat. Władze TPN argumentują go przede wszystkim dobrem tatrzańskiej fauny, dla której noc powinna być czasem odpoczynku od ruchu turystycznego.

„Gęsta sieć szlaków turystycznych, latem bardzo obleganych, tworzy barierę komunikacyjną dla zwierząt. Dotyczy to szczególnie dużych drapieżników. Dzięki wprowadzeniu zakazu zwierzęta mogą swobodnie przemieszczać się, żerować, polować i spotykać w okresie rui. Nierzadko trasy niedźwiedzi pokrywają się z przebiegiem szlaku turystycznego, ryzyko spotkania człowieka z drapieżnikiem jest więc duże. W przeszłości dochodziło do przypadków interwencji strażników z powodu tego rodzaju incydentów. Zimą ze względu na sen zimowy ryzyko to maleje, dlatego od  grudnia do końca marca zakaz nie obowiązuje.” – czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl).

Wśród niektórych turystów zakaz ten budzi jednak kontrowersje. Jakie jest Wasze zdanie?

fot. Andrzej Opacian Fotografia

Tagi: bezpieczeństwo przepisy przyroda Tatry nocą Tatrzański Park Narodowy TPN turystyka zakaz


Powiązane artykuły