18 sty 2021

Nirmal Purja zdobył K2 bez używania tlenu z butli!

Nirmal „Nims” Purja przekazał informację o wejściu na K2 bez korzystania z dodatkowego tlenu.

 

Odkąd 16 stycznia 10 Nepalczyków stanęło na szczycie K2 po raz pierwszy zimą, w środowisku górskim zastanawiano się, czy któryś z nich dokonał tego w sportowym stylu, bez używania butli z tlenem. Te wątpliwości rozwiał właśnie Nirmal Purja, pisząc na swoim profilu na Facebooku:

„Zawsze wiedziałem do czego zdolne są moje ciało i umysł. Mówiąc wprost, na swoich poprzednich wyprawach używałem dodatkowego tlenu powyżej 8000 metrów, ale byłem zadowolony z efektywności mojej pracy poniżej tej wysokości. To był mój wybór, miałem swoje powody i etykę.

To był ciężki wybór czy próbować zdobyć K2 zimą bez wspomagania tlenem. Z powodu warunków pogodowych i upływu czasu nie zaaklimatyzowałem się wystarczająco. (…) Bezpieczeństwo mojego zespołu jest i zawsze było przede wszystkim moim priorytetem. Do tej pory prowadziłem 20 udanych wypraw i wszyscy członkowie mojego zespołu wrócili do domu dokładnie tak, jak opuścili dom tj. bez utraty palców i palców.

Podjąłem obliczone ryzyko i działałem bez dodatkowego tlenu. Moja pewność siebie, znajomość siły własnego ciała i doświadczenie ze zdobycia 14 ośmiotysięczników pozwoliło mi dotrzymać kroku reszcie zespołu i nawet przewodzić. Zadanie wykonane! Zimowe K2 bez wspomagania tlenem!” – napisał Nims.

Tagi: himalaizm K2 Karakorum Nirmal Purja


Powiązane artykuły