18 sty 2021

Nirmal Purja: „Decyzja o ataku szczytowym była trudna. Prawie zawróciliśmy”

Nirmal Purja: „Decyzja o ataku szczytowym była trudna. Prawie zawróciliśmy”

Nirmal „Nims” Purja podzielił się swoimi wrażeniami na temat ataku szczytowego na K2.

 

W sobotę grupa 10 Nepalczyków napisała historię himalaizmu, po raz pierwszy zdobywając zimą wierzchołek K2 (8611 m n.p.m.). W skład zespołu wchodzili: Mingma Gyalje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Dawa Tenjin Sherpa, Kilu Pemba Sherpa, Nirmal „Nims” Purja, Geljen Sherpa, Pem Chiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa oraz Sona Sherpa.

Nirmal Purja, najprawdopodobniej najbardziej znany przedstawiciel całego grona, na swoim profilu na Facebooku zamieścił dziś kilka przemyśleń odnośnie samego ataku szczytowego. Zamieszczamy ich przetłumaczoną treść:

„Przywództwo nie zawsze opiera się o to, czego ty chcesz. Kluczowe jest zbudowanie inspirującej wizji. Decyzja o atakowaniu szczytu była trudna. To był jeden z najtrudniejszych ataków w historii, bez wątpienia. Były momenty, w których członkowie zespołu niemal zawrócili z powodu ekstremalnego zimna. Ale każdy doprowadzał się na skraj własnych możliwości dla wspólnego celu, dla sprawienia zimowego K2 czymś osiągalnym, dla zrealizowania największego górskiego wyzwania, z pozytywną mocą i honorem.

Stanie na szczycie, bycie świadkiem ekstremalnych sił matki natury, było ekscytujące. Dziękujemy za wsparcie, jakie otrzymaliśmy od ludzi na całym świecie, to ono dało nam moc w piersiach, by uczynić ten cel rzeczywistym.”

Tagi: himalaizm K2 Karakorum Nirmal Purja


Powiązane artykuły