12 mar 2015

Niedźwiedź zaatakował mężczyznę w Bieszczadach

Niedźwiedź zaatakował mężczyznę w Bieszczadach

Podczas spaceru po lesie mężczyzna został zaatakowany przez niedźwiedzia. Zwierzę było najprawdopodobniej zaskoczone spotkaniem z człowiekiem i zadziałał u niego instynkt obronny.

 

Do zdarzenia doszło w lesie niedaleko wsi Buk i Terka w Bieszczadach. Niedźwiedź najpierw uderzył mężczyznę łapą, a następnie złapał zębami i rzucił na ziemie. Mieszkaniec okolicznej wsi trafił do szpitala z lekkimi obrażeniami, bez zagrożenia życia.

Jak podkreślają przyrodnicy, nie był to jednak atak głodnego drapieżnika, a obrona własnego terytorium. Najprawdopodobniej zwierzę zostało zaskoczone niedaleko gawry, co poskutkowało takim, a nie innym zachowaniem.

Mimo częstych spotkań niedźwiedzi z ludźmi, czy to w Bieszczadach, czy w Tatrach, do ataków dochodzi niezwykle rzadko. Agresywna reakcja może mieć miejsce w sytuacji, gdy niedźwiedź zostaje przez nas wystraszony lub broni młodych. Chodząc po lesie warto zatem rozglądać się dookoła i dawać znaki swojej obecności (np. poprzez prowadzone rozmowy). Najlepiej trzymać się wyznaczonych szlaków turystycznych – zwierzę wie, w których miejscach może spodziewać się człowieka. Poruszając się poza nimi, warto robić to w większej grupie.

 
Zachowanie w przypadku spotkania z niedźwiedziem:
 
1. Jeśli zobaczysz niedźwiedzia przy szlaku, nie wpadaj w panikę. Nie zbliżaj się do niego, lecz również nie rzucaj do ucieczki. Spokojnie odejdź w przeciwnym kierunku.
 
2. Wzmożoną czujność zachowaj w przypadku spotkania młodych niedźwiadków. Zazwyczaj w pobliżu przebywa ich matka, która poczuwszy zagrożenie dla dzieci może być niebezpieczna.
 
3. Nie patrz niedźwiedziowi w oczy.
 
4. W większości przypadków niedźwiedź nie będzie tobą zainteresowany. Jeśli jednak zacznie się do ciebie zbliżać, zachowaj spokój. W razie konieczności połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękami głowę i twarz.
 
Podsumowując, zrób wszystko, aby zachować spokój i zejść niedźwiedziowi z drogi. Nawet zdenerwowane zwierzę dość szybko się uspokaja, jeśli człowiek zamanifestuje chęć odejścia.
 
UWAGA! Przebywając w górach w żadnym wypadku nie dokarmiaj niedźwiedzi! Nie pozostawiaj na szlaku resztek jedzenia czy opakowań po nim. To samo tyczy się zawartości samochodu zaparkowanego przed wejściem na szlak. Zadbaj również o to, by schowane w plecaku pokarmy były szczelnie zapakowane.
 

Tagi: atak bezpieczeństwo Bieszczady natura niedźwiedź


Powiązane artykuły