10 kw. 2015

Niebezpieczne warunki w Tatrach: wraz z temperaturą rośnie zagrożenie lawinowe!

Niebezpieczne warunki w Tatrach: wraz z temperaturą rośnie zagrożenie lawinowe!

„W Tatrach będą schodziły lawiny z mokrego i ciężkiego śniegu” – ostrzega ratownik TOPR Andrzej Mikler. Wszystkim planującym górskie wycieczki zalecamy wzmożoną ostrożność.

 

Po okresie zimnych dni, obfitujących w intensywne opady śniegu i silny wiatr, w Tatry nadeszła poprawa pogody. W wielu miejscach zalegają potężne depozyty nawianego śniegu, które mogą topnieć w szybkim tempie. Taka sytuacja znacznie zwiększa ryzyko występowania lawin, zarówno tych wywołanych przez człowieka, jak i schodzących samoczynnie.

 

– W związku z prognozowanym ociepleniem w Tatrach wzrośnie zagrożenie lawinowe. Szczególnie należy zachować ostrożność na stokach nasłonecznionych i pod stromymi ścianami, gdzie będą schodziły lawiny z mokrego i ciężkiego śniegu. Wycieczki należy planować tak, aby unikać przebywania pod stromymi żlebami i wiszącymi depozytami nawianego śniegu. Przykładem występowania takich miejsc jest szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. – mówi Andrzej Mikler, przewodnik wysokogórski IVBV i ratownik TOPR (www.przewodnikwysokogorski.com).

Należy również pamiętać, że zagrożenie lawinowe wzrasta w trakcie dnia, ze względu na stopniowe nasłonecznianie i ogrzewanie mas śniegu.

Aktualny komunikat lawinowy TOPR:

Źródło: www.topr.pl

Dziś w Tatrach kolejny piękny dzień. Od rana świeci słońce, odczuwalna temperatura w niższych partiach wynieść może kilkanaście stopni Celsjusza. Podobna pogoda zapowiadana jest na weekend.

Tagi: bezpieczeństwo lawiny pogoda śnieg TOPR warunki zagrożenie lawinowe zima


Powiązane artykuły