19 lut 2021

Niebezpieczna sytuacja lawinowa w Tatrach! Jakich miejsc unikać?

Niebezpieczna sytuacja lawinowa w Tatrach! Jakich miejsc unikać?
fot. Joanna Petera-Zganiacz

Przed nadchodzącym weekendem ostrzegamy przed bardzo trudnymi warunkami lawinowymi w Tatrach.

 

Nadal obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego, określany jako zagrożenie ZNACZNE. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że w wielu miejscach pokrywa śnieżna związana jest słabo. „Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.” – czytamy w komunikacie TOPR.

W ostatnich godzinach wiejący wiatr sprzyjał przenoszeniu śniegu i tworzeniu się nawianych poduch śnieżnych, które tylko czekają na to, aby wyjechać. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, na zlodowaciałą warstwę z tzw. szronem wgłębnym, mocno poślizgową i sprzyjającą łatwemu obsuwaniu się mas śniegu. „Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości” – ostrzegają ratownicy TOPR.

Pisząc po ludzku: Zdecydowanie unikajcie rejonów, w których sytuacja lawinowa może być bardzo niebezpieczna. Szczególnie rzecz jasna szlak na Rysy, dodatkowo Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasowy Wierch, Zawrat, Krzyżne z Pięciu Stawów…wszelkie inne trasy o dużym nachyleniu i żleby, w których ma co „wyjechać”.

Na weekend szykuje się ładna, słoneczna pogoda. Bardzo dużo ludzi przyjedzie na Podhale, wielu z nich ruszy w góry…oby z głową, oby świecące słońce nie przysłoniło dużego zagrożenia. Przekażcie to ostrzeżenie dalej, tyle możemy zrobić.

Tagi: bezpieczeństwo lawiny TOPR warunki zagrożenie lawinowe


Powiązane artykuły