12 lut 2016

Niebezpieczeństwo lawin w Tatrach. TOPR: Nie wychodźcie w góry!

Niebezpieczeństwo lawin w Tatrach. TOPR: Nie wychodźcie w góry!

Ratownicy TOPR ostrzegają przed bardzo trudnymi warunkami lawinowymi w Tatrach.

 

Po ostatnich opadach śniegu wędrówki po tatrzańskich szlakach stały się bardzo ryzykowne. Obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego, a niewykluczone, że konieczne będzie ogłoszenie czwartego – najwyższego stosowanego w polskich górach. Na noc z piątku na sobotę zapowiadane są bowiem dalsze opady, sypać ma także jutro w trakcie dnia.

„Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.” – czytamy w komunikacie lawinowym na stronie TOPR. Przed zbliżającym się weekendem ratownicy ostrzegają turystów przed wychodzeniem w góry. Groźnie może być zwłaszcza w niedzielę, kiedy wiele osób skuszonych słoneczną pogodą może chcieć wyruszyć na tatrzańskie szlaki.

„Wycieczka w góry absolutnie nie jest dobrym pomysłem, nawet wtedy kiedy będziemy mieli ładną pogodę, a takie są prognozy na sobotę i niedzielę. Wszyscy lawinowcy uważają, że ten pierwszy dzień ładnej pogody po obfitych opadach, jeszcze do tego opadach z wiatrem, jest tym dniem najbardziej niebezpiecznym, gdzie jest duże prawdopodobieństwo wypadku lawinowego” – mówi w rozmowie z RMF FM ratownik TOPR Andrzej Maciata.

Przed wyruszeniem w góry, nawet na te w teorii mniej ambitne trasy, warto zapoznać się z aktualnym komunikatem lawinowym na stronie www.topr.pl, również w schroniskach można zasięgnąć opinii dyżurującego ratownika TOPR.

Prosimy o pomoc rozesłaniu ostrzeżenia dalej – przekażcie je znajomym, którzy wybierają się w najbliższym czasie w Tatry.

Tagi: bezpieczeństwo lawiny śnieg TOPR warunki zagrożenie lawinowe zima


Powiązane artykuły