24 sie 2018

Nanga Parbat: Czesi twierdzą, że znaleźli namiot Tomasza Mackiewicza

Nanga Parbat: Czesi twierdzą, że znaleźli namiot Tomasza Mackiewicza

Uczestnicy czeskiej wyprawy na Nanga Parbat poinformowali, że pod szczytem trafili na namiot, w którym najprawdopodobniej jest ciało Tomasza Mackiewicza.

 

Do jednego z himalistów, Pavla Burdy dotarli dziennikarze programu „Alarm” realizowanego przez TVP. Relacjonuje on, że kilkanaście metrów od ich drogi wejścia na zejścia dostrzegli wystającą ze śniegu i lodu część namiotu (20-30 cm). Rozpoznali, że jest to namiot należący do „Czapkinsa”, podeszli bliżej, lecz nie dokumentowali w żaden sposób swojego znaleziska.

„Nie robiliśmy zdjęć. Nikt nas nie był zdolny, żeby wejść i sprawdzić czy jest w środku. Może ktoś powinien zrobić zdjęcia, ale nikt nie chciał fotografować szczątków” – powiedział czeski wspinacz w rozmowie z TVP. „Podszedłem bliżej namiotu. Stałem tam około minutę, może dwie i myślałem o tym, co wtedy musiał się wydarzyć. Były też tam fragmenty innych namiotów. Kiedy go zobaczyłem, od pierwszej chwili wiedziałem, że jest to namiot Tomka. Nie ma tam zbyt wiele miejsc, gdzie można zbudować namiot.” – dodał Burda.

Tomasz Mackiewicz wraz z Elisabeth Revol zdobyli szczyt Nanga Parbat 25 stycznia br. Ze względu na zdecydowane pogorszenie stanu zdrowia Polak był w stanie dojść tylko do namiotu, Revol zmuszona była rozpocząć samotne zejście. Na zboczach góry została odnaleziona przez Adama Bieleckiego i Denisa Urubkę, którzy ruszyli na pomoc. Niestety, ze względu na trudne warunki pogodowe dotarcie do Tomka było niemożliwe.

Tagi: himalaizm Nanga Parbat Tomasz Mackiewicz


Powiązane artykuły