30 gru 2021

Nagranie z akcji ratunkowej przed tragedią pod Szpiglasową Przełęczą. Takie panowały wtedy warunki (FILM)

Nagranie z akcji ratunkowej przed tragedią pod Szpiglasową Przełęczą. Takie panowały wtedy warunki (FILM)

W 20. rocznicę tragicznych wydarzeń pod Szpiglasową Przełęczą zamieszczamy film pokazujący ratowników ruszających tego dnia na akcję.

 

30 grudnia 2001 roku na stałe zapisał się jako jeden z najsmutniejszych dni w historii polskich Tatr. Pod Szpiglasową Przełęczą w lawinie zginęło wówczas dwóch turystów, a w lawinie wtórnej również dwóch ratowników TOPR: Marek Łabunowicz i Bartłomiej Olszański. Więcej na temat dokładnego przebiegu tamtych dramatycznych wydarzeń przeczytacie TUTAJ.

W serwisie Youtube Wojciech Olszański (brat Bartłomieja) zamieścił film nakręcony podczas przygotowań do akcji i zmierzania w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Widać również krótki fragment z samego podejścia – już w ciemnościach – pod Szpiglasową Przełęcz, niedługo przed zejściem lawiny wtórnej, która zabrała życie ratownikom. Film dobrze pokazuje jak trudne warunki panowały tego dnia, sypał mocno śnieg, wiał wiatr…Niestety, w takich warunkach turyści w ogóle nie powinni się tego dnia znaleźć w wyższych partiach gór.

Tagi: film lawina rocznica Szpiglasowa Przełęcz TOPR wypadek


Powiązane artykuły