25 kw. 2015

Na Świnicę przez Świnicką Przełęcz – opis szlaku i zdjęcia

Na Świnicę przez Świnicką Przełęcz – opis szlaku i zdjęcia

Potężna i piękna Świnica przyciąga wzrok zarówno z wysokości Zakopanego, jak i wielu miejsc w Tatrach. Nic dziwnego, że stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów szczytów po ich polskiej stronie. Prezentujemy opis i zdjęcia szlaku prowadzącego na wierzchołek od Świnickiej Przełęczy.

 

Świnica położona jest w grani głównej Tatr Wysokich i stanowi pierwszy od zachodu wybitny szczyt wchodzący w ich skład. To w tym miejscu grań „rozdziela się” – od głównego grzbietu odchodzi 9-kilometrowa wschodnia grań Świnicy, biegnąca przez Orlą Perć aż do Wołoszyna. Masyw Świnicy góruje ponad trzema dolinami: Doliną Gąsienicową, Doliną Pięciu Stawów Polskich i Doliną Cichą, a dokładniej jej gónym piętrem – Doliną Walentkową. Posiada dwa wierzchołki: niższy – taternicki (2291 m n.p.m.) i wyższy – turystyczny (2301 m n.p.m.), rozdzielone Świnicką Szczerbiną Niżnią. Na pierwszy wychodzono już w XVIII wieku w celu dokonywania pomiarów trygonometrycznych, natomiast główny zdobyty został dopiero w 1867 roku przez sławnego przewodnika Macieja Sieczkę. W późniejszych latach stała się popularnym celem wycieczek. Na szczycie stawali m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Marchlewski, Maria Skłodowska-Curie, Stanisław Wyspiański i Włodzimierz Lenin.

Obecnie na szczyt dostać się można z dwóch stron: od Świnickiej Przełęczy lub od Zawratu. Drugi wariant jest znacznie trudniejszy, wiedzie zboczami o dużej ekspozycji, a przebieg trasy wymaga obycia w poruszaniu się po skalnym terenie. W tym artykule skupimy się na prezentacji szlaku prowadzącego ze Świnickiej Przełęczy, na którą dotrzeć można trzema sposobami: granią z Kasprowego Wierchu, z Hali Gąsienicowej przez przełęcz Liliowe lub bezpośrednim szlakiem przez Zieloną Dolinę Gąsienicową.

Poniżej prezentujemy opis będący częścią obszernego e-booka (116 stron) z opisami wszystkich szlaków turystycznych w polskich Tatrach. Więcej informacji o e-booku i formularz zamówienia dostępne TUTAJ.

 

Wariant 1: Na Świnicką Przełęcz z Kasprowego Wierchu

Trasa: Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) – Sucha Przełęcz (1950 m n.p.m.) – Beskid (2012 m n.p.m.) – Liliowe (1952 m n.p.m.) – Świnicka Przełęcz (2050 m n.p.m)

Kolor szlaku: czerwony

Czas przejścia: 50 min

Trudność: 2/5

Ze szczytu Kasprowego Wierchu schodzimy schodami do położonego niżej budynku górnej stacji kolejki linowej, a następnie w prawo na Suchą Przełęcz. Odchodzi stąd żółty szlak na Halę Gąsienicową, my zaś trzymamy się znakowanej na czerwono grani. Rozpoczynamy dość łagodne podejście na Beskid, jeden z najłatwiej dostępnych „dwutysięczników” w Tatrach (2012 m n.p.m.). Cieszy się dużą popularnością także wśród turystów wjeżdżających na Kasprowy kolejką (nie zawsze przygotowanych na wysokogórskie warunki).

Przed nami dość skaliste zejście z Beskidu na przełęcz Liliowe, stanowiącą geologiczną i krajobrazową granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wysokimi. Z lewej strony do grani dochodzi zielony szlak (również z Hali Gąsienicowej). Idziemy oczywiście prosto w kierunku Skrajnej Turni, na której meldujemy się po kilku minutach. Odcinek od Kasprowego Wierchu oferuje wspaniałe widoki na rozległą Dolinę Cichą, całe Tatry Zachodnie i otoczenie Doliny Gąsienicowej. Ciekawie wyglądają Kościelce, przed nami piętrzy się natomiast potężny masyw Świnicy.

Za Skrajną Turnią schodzimy szeroką ścieżką w dół, a następnie trawersujemy południowe zbocza Pośredniej Turni, poniżej wierzchołka. Trasa nie przysparza póki co szczególnych trudności. Po niecałej godzinie wędrówki od Kasprowego Wierchu docieramy na Świnicką Przełęcz (2050 m n.p.m.).

 

Wariant 2: Na Świnicką Przełęcz przez Liliowe

Trasa: schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m n.p.m.) – Liliowe (1952 m n.p.m.) – Świnicka Przełęcz (2050 m n.p.m.)

Kolor szlaku: zielony, czerwony

Czas przejścia: 2 godz.

Trudność: 2/5

Wychodząc ze schroniska na Hali Gąsienicowej idziemy w kierunku Kasprowego Wierchu biegnącymi razem szlakami: żółtym, zielonym i czarnym. Po kilkunastu minutach dochodzimy do rozdroża. W lewo odchodzi znakowana na czarno trasa na Świnicką Przełęcz, my zaś wędrujemy prosto. Przechodzimy pod wyciągiem krzesełkowym służącym w sezonie zimowym narciarzom. Wkrótce szlaki znów się rozdzielają – żółty biegnie w prawo w kierunku Kasprowego Wierchu, zielony na Liliowe odbija nieco w lewo.

Cały czas idziemy wygodnym, kamiennym chodnikiem. Ścieżka stopniowo wznosi się wśród traw i krzewów kosodrzewiny. Warto czasami przystanąć i spojrzeć dookoła na piękną panoramę Doliny Gąsienicowej. Podejście jest dość mozolne, bez szczególnych urozmaiceń, ale łatwe i bezpieczne. Po ok. 1,5 godz. wędrówki od schroniska wchodzimy wreszcie na grań. Jesteśmy na przełęczy Liliowe, stanowiącej krajobrazową i geologiczną granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wysokimi. Otwierają się widoki na rozległą Dolinę Cichą i słowackie szczyty, m.in. charakterystyczny Krywań.

Na przełęczy skręcamy w lewo, w kierunku Świnickiej Przełęczy i piętrzącej się ponad nią Świnicy. Szeroka ścieżka prowadzi najpierw w górę na Skrajną Turnię, następnie schodzi nieco niżej, trawersując zbocza Pośredniej Turni (poniżej wierzchołka). Odcinek ten nie przysparza szczególnych trudności. Po ok. 30 minutach spaceru granią docieramy na Świnicką Przełęcz (2050 m n.p.m.).

 

Wariant 3: Na Świnicką Przełęcz przez Zieloną Dolinę Gąsienicową

Trasa: schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m n.p.m.) – Świnicka Przełęcz (2050 m n.p.m.)

Kolor szlaku: czarny

Czas przejścia: 2 godz.

Trudność: 2/5

Wychodząc ze schroniska na Hali Gąsienicowej idziemy w kierunku Kasprowego Wierchu biegnącymi razem szlakami: żółtym, zielonym i czarnym. Po kilkunastu minutach dochodzimy do rozdroża. Żółta trasa wiedzie na Kasprowy Wierch, zielona na przełęcz Liliowe, zaś my trzymamy się znaków czarnych, prowadzących na Świnicką Przełęcz. Wędrujemy łagodnie wznoszącą się ścieżką przez Zieloną Dolinę Gąsienicową, mijając znajdujące się w niej jeziora. W około 20 minut dochodzimy do największego – Zielonego Stawu Gąsienicowego. Tuż za nim znajduje się kolejne skrzyżowanie szlaków. W lewo odbija niebieski na położoną pod Kościelcem przełęcz Karb, a interesujący nas czarny biegnie prosto.

Teren zaczyna się stopniowo wznosić. Przez kilka minut idziemy jeszcze wśród traw i kosodrzewiny, lecz niebawem wkraczamy na rozległe rumowisko skalne. Po lewej stronie mamy łagodniej prezentujący się stąd Kościelec, natomiast przed sobą potężny masyw Świnicy. Okolica sprawia dość surowe wrażenie.

Wkrótce kamienna ścieżka zakręca w prawo, prowadząc coraz mocniej pod górę, zboczami Pośredniej Turni w kierunku przełęczy. Robi się dość wąsko, miejscami przechodzimy dość blisko urwiska. Szczególnie uważać należy przy zalegających tu często jeszcze wczesnym latem płatach śniegu. Przy suchym podłożu szlak nie przysparza jednak większych trudności. Cały czas widzimy Świnicę, która kształtem przypomina stąd piramidę. Po niespełna godzinie wędrówki od Zielonego Stawu Gąsienicowego osiągamy wreszcie Świnicką Przełęcz.

 

Świnicka Przełęcz

Świnica – widok ze Świnickiej Przełęczy

 

Świnicka Przełęcz – Świnica

Trasa: Świnicka Przełęcz (2050 m n.p.m.) – Świnica (2301 m n.p.m.)

Kolor szlaku: czerwony

Czas przejścia: 50 min

Trudność: 3/5

W tym miejscu rozpoczynamy właściwe podejście na szczyt Świnicy. Od początku wiedzie ono przez teren typowo skalny, jedynie niewielkie skrawki terenu porastane są przez trawy. Po łatwych schodkach dochodzimy do pierwszych łańcuchów, których w drodze na wierzchołek napotkamy jeszcze mnóstwo. Przy zachowaniu należytej ostrożności, nie powinny one jednak przysporzyć większych problemów. Wkrótce szlak skręca w prawo, trawersując słynny Żleb Blatona, według niektórych najtrudniejsze miejsca na trasie. Nie ma tu większych trudności technicznych, jednak żleb kończy się stromymi urwiskami. Odcinek ten ubezpieczony jest łańcuchami, szczególnie przydatnymi przy śliskim podłożu, np. w przypadku nagłego załamania pogody. Docieramy tu charakterystycznej szczerbiny zwanej „Wrótkami”.

 

Początek szlaku

Widok w kierunku Świnickiej Przełęczy

Pierwszy łańcuch

Trawers Żlebu Blatona

„Wrótka”

 

Dalej podchodzimy terenem o dość stałym nachyleniu, ponownie pomagając sobie łańcuchami. Dość szybko zdobywamy wysokość, a dobre urzeźbienie podłoża ułatwia sprawną wspinaczkę. Na zachodzie podziwiamy rozległą Dolinę Cichą i Tatry Zachodnie, wkrótce otwierają się także widoki na otoczenie Doliny Pięciu Stawów Polskich.

 

Widok na Dolinę Cichą i Tatry Zachodnie

Podejście na Świnicę

Podejście na Świnicę

Podejście na Świnicę

Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich

Kamienna ścieżka

 

W ten sposób zbliżamy się do szczytu Świnicy. W ostatnim odcinku szlak skręca nieco w lewo. Pokazuje się fantastyczna grań Orlej Perci z królującym w niej Kozim Wierchem. Trudniejsze miejsce czeka nas jeszcze tuż pod wierzchołkiem. Jest nim prawie pionowa skałka, do której pokonania potrzebne będzie znalezienie odpowiedniego uchwytu. Może to stanowić pewien problem zwłaszcza dla osób o niższym wzroście. Jeszcze kilka metrów przejścia dość wąską granią i osiągamy szczyt, doskonały punkt widokowy na wszystkie kierunki. Panorama obejmuje całe Tatry Zachodnie, niewielki z tej perspektyty Kościelec, Orlą Perć, a także najwyższe szczyty Tatr Wysokich. Niżej pięknie prezentują się Dolina Pięciu Stawów Polskich (zwłaszcza Zadni Staw Polski), słowacka Dolina Cicha (na zachodzie) oraz część Doliny Gąsienicowej z leżącym pod Kościelcem Długim Stawem Gąsienicowym.

 

Końcówka szlaku, widoczne trudniejsze miejsce

Widok na Orlą Perć

Szczyt Świnicy

Widok na taternicki wierzchołek Świnicy

 

Wejście na Świnicę od Świnickiej Przełęczy jest z pewnością łatwiejsze niż droga od strony Zawratu. Nie jest to jednak trasa dla turystów dopiero zaczynających swoją przygodę z Tatrami, a zwłaszcza dla nieświadomych przebiegu szlaku i potencjalnych zagrożeń osób przedłużających sobie spacer z Kasprowego Wierchu. O czyhających się na Świnicy potencjalnych zagrożeniach najlepiej świadczą statystyki TOPR: w jej rejonie przeprowadzono ok. 120 akcji ratunkowych, a liczba ofiar przekroczyła 40 osób. Dla dobrze przygotowanych turystów stanowić może jednak wspaniały cel wycieczki, ciekawej pod względem przebiegu szlaku i niezwykle atrakcyjnej widokowo.

 

PRZYPOMINAMY, ŻE OPISY WSZYSTKICH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH W POLSKIEJ CZĘŚCI TATR ZNAJDZIECIE W NASZYM E-BOOKU:

„PRZEWODNIK PO TATRACH POLSKICH – SZLAKI TURYSTYCZNE”

 

Tagi: e-book Hala Gąsienicowa Kasprowy Wierch Liliowe opis szlaku Świnica Świnicka Przełęcz turystyka


Powiązane artykuły