26 lip 2021

Na K2 znaleziono ciała zmarłych zimą himalaistów

Na K2 znaleziono ciała zmarłych zimą himalaistów

Dziś poinformowano o odnalezieniu ciał powyżej Obozu 4. na K2.

 

Na ten moment rodziny ofiar czekały długo. W lutym br. Ali Sadpara, John Snorri i Juan Pablo Mohr atakowali szczyt K2, drugiej najwyższej góry świata. Z tego ataku szczytowego nigdy nie wrócili. Od początku nie było wiadomo co dokładnie stało się powyżej 8000 m n.p.m., a prowadzone z użyciem śmigłowców poszukiwania nie przyniosły żadnego rezultatu. Sadpara, Snorri i Mohr przepadli jak kamień w wodę.

W ostatnim czasie na K2 działał zespół, którego jednym z członków jest syn Aliego, Sajid Sadpara. Dziś wreszcie nastąpił przełom w akcji poszukiwawczej. Jak czytamy na portalu explorersweb.com, Szerpowie odnaleźli ciała zmarłych wspinaczy. Najpierw pojawiła się informacja o zlokalizowaniu dwóch ciał, jedno z nich należało do Aliego Sadpary, co do drugiego istniały wątpliwości. Wkrótce przekazano jednak, że znaleziono również trzecie ciało. Według niepotwierdzonych informacji himalaistów znaleziono w rejonie tzw. Bottlenecka. Pierwsze wnioski wskazują na to, że przyczyną śmierci mogło być wyczerpanie i zimno, nie zaś upadek z wysokości – póki co są to jednak jedynie domysły.

W rejon odnalezienia ciał udać się miał Sajid Sadpara, który będzie mógł symbolicznie pożegnać się ze zmarłym ojcem. Cześć Ich pamięci.

Tagi:


Powiązane artykuły