01 kw. 2017

Na drodze do Morskiego Oka staną latarnie. „Nocą było zdecydowanie za ciemno”

Na drodze do Morskiego Oka staną latarnie. „Nocą było zdecydowanie za ciemno”

Koniec dramatu turystów wracających po zmroku znad Morskiego Oka.

 

Przez dwie ostatnie zimy na popularnym szlaku do Morskiego Oka dochodziło do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Przypomnijmy, najpierw w grudniu 2015 roku około 100 osób zostało uwięzionych w totalnych ciemnościach gdy okazało się, że po godzinie 18 nie kursują już fasiągi konne. Niemal identyczny scenariusz powtórzył się rok później. Kilkudziesięciu turystów zostało zaskoczonych przez szybko zapadający zmrok i wezwało na pomoc służby ratunkowe. Samochody straży pożarnej i policji oświetlały im asfaltową drogę prowadzącą na parking na Palenicy Białczańskiej. Tylko dzięki temu nie doszło do tragedii.

Wygląda na to, że władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wyciągnęły lekcję z tych wydarzeń. Już niebawem na długim na 9 kilometrów szlaku postawione zostaną latarnie, pozwalające na bezpieczny powrót turystom, którzy zapomną zabrać z domu własne źródło światła. „Chcemy stworzyć coś na kształt deptaku, znanego Polakom chociażby z nadmorskich kurortów.” – mówi ważny pracownik TPN. „Nad Morskie Oko spaceruje zimą wiele zakochanych par. Nocne oświetlenie zbuduje wyjątkowy, romantyczny klimat” – dodaje.

Pomysł przypadł do gustu także ratownikom TOPR. „Przy świetle ratowanie turystów będzie zdecydowanie łatwiejsze” – oceniają.

A co sądzą o nim sami turyści? Tu zdania są podzielone. „To dobra inicjatywa. Nocą na tej drodze było zdecydowanie za ciemno” – uważa Pani Barbara, która w Tatry jeździ od 25 lat. Nie brakuje jednak także głosów krytyki. „To są GÓRY! Może jeszcze im ten szlak zaporęczować?! Jeśli ktoś nie wie o której zapada zmrok, powinien siedzieć na Krupówkach!!!111” – krzyczy w Internecie 18-letni Borys.

Co ważne, latarnie mają się świecić tylko w okresie od 1 grudnia do 28 lutego. Przez pozostałą część roku na terenie TPN obowiązuje kategoryczny zakaz poruszania się po zmroku, a oświetlenie z pewnością wywoływałoby stres u zamieszkujących ten obszar zwierząt.

 

Aktualizacja: Niniejszy artykuł był oczywiście żartem z okazji Prima Aprilis. Na drodze do Morskiego Oka nadal nocą będzie zatem C I E M N O!

fot. Kuba Witos Fotografia

Tagi: Morskie Oko noc szlak TPN turyści


Powiązane artykuły