11 lip 2015

Morderczy Bieg Granią Tatr 2015 – zobacz trasę

Morderczy Bieg Granią Tatr 2015 – zobacz trasę

15 sierpnia odbędzie się tegoroczna edycja słynnego Biegu Granią Tatr. Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans ponad 70 km, zaś łączna suma przewyższeń wyniesie 5000 m!

 

Tylko 5 tygodni pozostało do drugiej edycji Flexistav Biegu Ultra „Granią Tatr” – zawody odbędą się 15 sierpnia, a bazą będzie Zakopane. W tym roku w odróżnieniu od 2013, wszyscy startują razem o godzinie 4.00 na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej. Trasa prowadzi bez zmian granią Grześ – Wołowiec – Jarząbczy – Starorobociański aż do Hali Ornak, dalej na Ciemniak, Kopę Kondracką i Kasprowy Wierch do Schroniska Murowaniec, skąd zaczyna się żmudne podejście na Krzyżne. Dalej trasa prowadzi do Doliny Pięciu Stawów, Wodogrzmotów Mickiewicza, przez Rówień Waksmundzką i Psią Trawkę biegnie do Polany Olczyskiej i Kuźnic, skąd prowadzić będzie finałowy zbieg na metę położoną przy stadionie COS Zakopane nieopodal ronda Jana Pawła II. Suma przewyższeń wyniesie +5000/-4950m, a nowy dystans to 71km. 

Organizacja trasy
Limit czasu wynosi 17 godzin, bez zmian pozostają także limity czasu przy Schronisku na Hali Ornak (6h30min od startu), w Murowańcu (10h) i na Wodogrzmotach (14h). Tatrzański Park Narodowy wyznaczył limit 350 zawodników i mamy nadzieję, że tyle osób pojawi się na starcie – chętnych do udziału w losowaniu było niemal trzykrotnie więcej, niż miejsc.
 
Wszyscy, którzy ukończą Bieg otrzymają pamiątkowe koszulki finiszera ufundowane przez markę Salomon, a każdy startujący oryginalną chustę Buff i zestaw odżywek Nutrend. Ponadto ukończenie zawodów gwarantuje 2 punkty kwalifikacyjne do słynnego Ultra-Trail du Mont-Blanc® 2016.
 
Czołówka
Na liście startowej nie brakuje rekordzisty trasy Przemka Sobczyka (przypomnijmy, że wygrał on „Grań Tatr” w czasie 9h 09min), a także niezwykle mocnych Jacka Żebrackiego, Bartka Gorczycy, Piotrka Biernawskiego, Łukasza Szumca i wielu innych. Silną ekipę biegaczy wystawi także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, współorganizator zawodów oraz kluby wspinaczkowe i skialpinistyczne. Ten fakt cieszy tym bardziej, że w 2013r. w pierwszej „20” znalazło się aż siedmioro przedstawicieli narciarzy i wspinaczy!
 
Strefa kibica i miasteczko biegowe
Wśród pań zobaczymy ponownie Anię Figurę z Zakopanego, która w pierwszej edycji była druga, oraz min. Agę Korpal, Iwonę Turosz, Alicję Paszczak czy Marzkę Janerkę-Moroń. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy na metę w sobotę 15 sierpnia, gdzie oprócz konkursów, muzyki i finiszujących zawodników będzie można miło spędzić czas w miasteczku biegowym: dostać gadżety zawodów, zjeść smaczne posiłki dla sportowców oraz wyroby regionalne, poznać nowości firm biegowych i outdoorowych oraz kupić sprzęt biegowy w bardzo atrakcyjnych cenach. Strefa kibica będzie otwarta dla wszystkich w sobotę od 12 do 22.00.
 
Do zobaczenia w Tatrach! Mamy nadzieję, że ponownie razem z turystami, kibicami, mieszkańcami Podhala i przede wszystkim – zawodnikami, stworzymy sportową atmosferę w poszanowaniu dla przyrody pięknych, polskich gór…
 
 
Komitet Organizacyjny Biegu
Monika Strojny, Justyna Żyszkowska, Mariusz „Gienek” Rogus
www.GraniaTatr.pl
 

TRASA

 

Trasa jest bardzo wymagająca technicznie: ekspozycja, dużo skał, luźnych kamieni, znaczne przewyższenia, zmienna pogoda.
 
Trasa zawodów będzie wyznakowana w miejscach skrzyżowania szlaków oraz w punktach newralgicznych. Do oznaczenia użyte są chorągiewki (trasery) koloru żółtego natomiast skrzyżowane czerwone chorągiewki oznaczają zakaz przejścia.
 
Niezależnie od oznaczeń, każdy zawodnik podczas całego biegu zobowiązany jest do posiadania mapy, którą otrzyma w pakiecie startowym.
 
a) Dystans – około 70 km
b) Przewyższenia:  około +5000 m/-4900m
c) Start: godz. 4.00
 
Na trasie znajdują się dwa punkty odżywcze (Schronisko na Hali Ornak i Schronisko Murowaniec) i punkt z wodą przy Wodogrzmotach Mickiewicza.
Nie ma możliwości zostawienia swojego depozytu na punkty odżywcze. Jeden depozyt zostanie zawieziony na metę w Kuźnicach.
 
MAPA (ZMIANA TRASY – Meta w okolicach Ronda Kuźnickiego – stadion COS ZAKOPANE)
Mapka w większej rozdzielczości dostępna TUTAJ
 
Profil w większej rozdzielczości dostępna TUTAJ
 

PROGRAM

 
Czwartek (13.08.2015)
Godz. 19.00 – odprawa wolontariuszy (centrala TOPR, ul. Piłsudskiego 63a, Zakopane)
 
Piątek (14.08.2015)
W godz. 12.00-21.00 – rejestracja zawodników, wydawanie numerów, pakietów startowych, zdawanie depozytów na metę (Hotel – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich COS)
Godz. 19.00 – OBOWIĄZKOWA odprawa zawodników (Hotel – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich COS)
 
Sobota (15.08.2015)
od. godz. 2.20 – zbiórka przy autokarach
2.45 – wyjazd pierwszego z autokarów z Zakopanego (z parkingu przy ul. Bronisława Czecha 1, 100m od Ronda Kuźnickiego) kolejne wyjeżdżają co 10 minut aż do 3.15
od 3.15 – weryfikacja sprzętu obowiązkowego i wejście do ogródka startowego (Dol. Chochołowska)
4.00  – START (Dol. Chochołowska)
13.00 – planowane przybycie najlepszego zawodnika, wydawanie ciepłego posiłku na  mecie
21.00 – oficjalne zakończenie zawodów, wręczenie nagród – teren Stadionu COS ZAKOPANE
 
Niedziela (16.08.2015)
– Dzień rezerwowy –
 
MIEJSCE
Biuro zawodów, odprawa, wyjazd autokarów: Hotel COS, ul. Bronisława Czecha 1, Zakopane
Start: Dolina Chochołowska, Siwa Polana
Meta: Stadion COS Zakopane, ul. Bronisława Czecha
 
Wszelkie informacje dotyczące Biegu Granią Tatr 2015 dostępne są na stronie www.graniatatr.pl

 

Tagi: Bieg Granią Tatr bieganie impreza program sport trasa


Powiązane artykuły