24 paź 2019

Mija 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki. Film o najwybitniejszym polskim himalaiście

Mija 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki. Film o najwybitniejszym polskim himalaiście

Z okazji 30. rocznicy śmierci Jerzego Kukuczki przypominamy piękny film dokumentalny o najwybitniejszym polskim himalaiście.

 

Jerzy Kukuczka urodził się w 1948 roku w Katowicach. Zginął w Himalajach 24 października 1989 roku. Był jednym z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Wejście na wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów, zajęło mu jedynie 9 lat. Dla porównania – pierwszy na liście, Reinhold Messner potrzebował na to 17 lat.

10 z 14 swoich ośmiotysięczników, Jerzy Kukuczka zdobył nowymi drogami. Aż 4 szczyty zostały przez Niego zdobyte pierwszy raz zimą.

Kukuczka słynął z bardzo dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Wspinał się między innymi z: Ryszardem Pawłowskim, Krzysztofem Wielickim, Arturem Hajzerem oraz Wojciechem Kurtyką.

Zginął na wysokości 8 300 metrów 24 października 1989 roku podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka odpadł od ściany i spadł do jej podnóża ponosząc śmierć na miejscu. Został pochowany w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku. Pozostawił żonę oraz dwóch synów.

W nepalskiej wiosce Chukung, nieopodal południowej ściany Lhotse, znajduje się tablica pamiątkowa umieszczona tam przez przyjaciół himalaistów. Jerzy Kukuczka jest Patronem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego od początku jej istnienia tj. od 1990 roku. Utrwalanie pamięci o Jego osiągnięciach, stało się jednym z głównych celów statutowych Fundacji.

Zamieszczamy piękny dokument „Zerwana Lina” – film o człowieku, który dzięki swojej determinacji i ambicjom został najwybitniejszym polskim himalaistą.

Tagi: himalaizm Himalaje Jerzy Kukuczka rocznica wspinaczka


Powiązane artykuły