08 sty 2015

Miesięcznik przeprasza za Giewont bez krzyża

Miesięcznik przeprasza za Giewont bez krzyża

W odpowiedzi na krytykę związaną z zamieszczeniem na okładce miesięcznika „Welcome to Cracow & Małopolska” wizerunku Giewontu bez krzyża, przedstawicielka gazety wystosowała oficjalne przeprosiny.

 

O całej sprawie portal Tatromaniak.pl poinformował 26 grudnia 2014 r. Przypomnijmy, że na okładce grudniowego numeru miesięcznika promującego region wśród turystów zagranicznych zamieszczono zdjęcie Giewontu widzianego z Doliny Strążyskiej. Niestety, na zdjęciu wymazany został krzyż, stojący na szczycie od 1901 roku. Wygląd okładki i więcej informacji TUTAJ

Taki zabieg spotkał się z oburzeniem wielu mieszkańców Podhala oraz miłośników Tatr z całej Polski. Głos zabrał również burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, który w specjalnym oświadczeniu nazwał prezentowanie wizerunku Giewontu bez krzyża zakłamywaniem historii i zażądał zaprzestania tego typu praktyk. Treść całego oświadczenia dostępna TUTAJ

Redakcja miesięcznika odniosła się do całej sytuacji, wyjaśniając, że jest ona wynikiem przykrego niedopatrzenia. – Fotografię w opublikowanej postaci udostępniła nam agencja fotograficzna. Ta przyznała, że słabo widoczny w tym ujęciu krzyż został usunięty w czasie obróbki graficznej zdjęcia. Błędem naszego wydawnictwa było niedostrzeżenie tego faktu – czytamy w liście skierowanym do burmistrza.

– Doskonale zdając sobie sprawę ze znaczenia stuletniej obecności krzyża na Giewoncie dla Pana Burmistrza, społeczności całego Podhala i wizerunku Zakopanego wyrażam z tego powodu głębokie ubolewanie. Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się naszym błędem dotknięci – pisze przedstawicielka miesięcznika.

Cały list dostępny TUTAJ

Czytaj także:

Turysto, na Giewoncie nie ma żadnego krzyża!

Burmistrz Zakopanego: „Prezentowanie Giewontu bez krzyża jest zakłamywaniem naszej historii”

Tagi: Giewont historia krzyż oświadczenie przeprosiny Welcome to Cracow & Małopolska Zakopane


Powiązane artykuły