22 sie 2014

„Melexy się nie przyjmą” – szef fiakrów nad Morskim Okiem

„Melexy się nie przyjmą” – szef fiakrów nad Morskim Okiem

W drodze do Morskiego Oka testowane są melexy jako potencjalna alternatywa dla pracujących tam koni. Pojazdy kierowane są przez fiakrów, którzy bynajmniej nie są zachwyceni nowym środkiem transportu.

 

Przypomnijmy, że 14 sierpnia w siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyła się narada, w której poza pracownikami parku uczestniczyli lekarze weterynarii i przedstawiciele organizacji prozwierzęcych. W jej wyniku podjęto decyzję o wprowadzeniu na drodze do Morskiego Oka pojazdów typu melex, na razie w formie testów. – Na razie będzie to jeden  pojazd 6-osobowy, docelowo będziemy testować wózki 8-osobowe – mówił Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Pierwszy melex wyjechał z Palenicy Białczańskiej 19 sierpnia. Nowy środek transportu cieszył się zainteresowaniem turystów. Jak się okazało, pierwsze narzekania nadeszły wraz z pogorszeniem się pogody.

– Kiedy padał deszcz, turyści się nam skarżyli, że są cali mokrzy. Chcieli zwrotu pieniędzy – mówi w rozmowie z portalem Onet.pl Stanisław Chowaniec, prezes Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka.

Zaznacza, że wozy konne są wyższe i można je dobrze zadaszyć. Ponadto z niskiego Melexu nie widać Tatr, więc nie ma o czym opowiadać ludziom. 

– To się nie przyjmie. Wygląda to jak testowanie dużej zabawki – twierdzi Chowaniec. Według szefa fiakrów pojazd nie poradzi sobie również z podjazdem w warunkach zimowych.

Jednym z głównych zarzutów stosowanych pod adresem fiakrów jest brak poszanowania dla ustalonych zasad przewozu turystów (zabieranie za dużej liczby turystów, poganianie koni, zbyt krótki czas odpoczynku zwierząt). 

– W każdym środowisku nie brakuje tych, którzy pokuszą się o złamanie regulaminu. Ci fiakrowie są odpowiednio karani. Regulamin naszej pracy, który w tym roku wprowadził TPN, jest naprawdę wymagający, ale i dobry – kończy Chowaniec.

Na razie nie wiadomo jak ocenione zostaną testy melexów, ani czy ewentualny pozytywny wynik łączył się będzie z wycofaniem transportu konnego.

Źródło: www.onet.pl

Tagi: fiakrowie koń melex Morskie Oko Stanisław Chowaniec TPN transport konny


Powiązane artykuły