29 sty 2015

Lawinowa „trójka” w Tatrach!

Lawinowa „trójka” w Tatrach!

TOPR ogłosił dziś trzeci stopień zagrożenia lawinowego, określany jako „znaczny”.

 

Tego można się było spodziewać. W ostatnim czasie tendencja zagrożenia lawinowego była wzrostowa, z wielu żlebów samoczynnie schodziły niewielkie lawiny. Wreszcie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zdecydowało się na ogłoszenie lawinowej „trójki”.
 
Sytuacja jest zatem niezwykle poważna. Przypomnijmy, że chociaż skala zagrożenia liczy pięć stopni, to o planowaniu wycieczek możemy mówić tylko w przypadku pierwszych trzech. Stopnie czwarty i piąty to warunki ekstremalne, przy których ratownicy kategorycznie odradzają aktywności górskiej.
 
Komunikat lawinowy TOPR:
 
„Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach.
 
Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.
 
Zalecenia dla ruchu osób: Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.
 
Uwaga! Na najbliższą dobę przewidywany jest silny wiatr z kierunków południa i południowego-zachodu oraz obfite opady śniegu”
 
Komunikat przygotował: Andrzej Marasek
 
Apelujemy o dużą ostrożność w planowaniu tras wycieczek.
Źródło: www.topr.pl, fot. Dorota Kamińska

Tagi: bezpieczeństwo lawiny TOPR zagrożenie lawinowe


Powiązane artykuły