11 mar 2023

Lawina w Tatrach Wysokich. W żlebie znajdowało się 12 osób

Lawina w Tatrach Wysokich. W żlebie znajdowało się 12 osób
Źródło: www.hzs.sk, fot. Pavol Sveton

Do wypadku lawinowego z udziałem grupy turystów doszło dziś w słowackich Tatrach Wysokich.

 

W godzinach porannych do ratowników Horskiej Zachrannej Sluzby spłynęło zgłoszenie od 12-osobowej grupy znajdującej się w jednym ze żlebów opadających do Doliny Mięguszowieckiej. Zeszła tam lawina, w wyniku której poszkodowane zostały 3 osoby w wieku 36, 45 i 61 lat. Odniosły one obrażenia klatki piersiowej i kończyn dolnych.

Ze względu na warunki pogodowe niemożliwe było użycie do akcji śmigłowca, ratownicy wraz z psami lawinowymi udali się na miejsce pieszo. Podczas drogi w górę spotkali dwójkę poszkodowanych, którym w zejściu pomagali przyjaciele. Dołączył do nich ratownik, a pozostali kontynuowali podchodzenie na miejsce wypadku do trzeciej poszkodowanej osoby. Po udzieleniu pierwszej pomocy i zabezpieczeniu nogi, przetransportowali mężczyznę na noszach do Popradzkiego Stawu.

W Tatrach panują trudne warunki spowodowane głównie bardzo silnym wiatrem, przekraczającym w porywach prędkość 100 km/h. Wiatr znacznie pogarsza również sytuację lawinową, obecnie obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego.

Tagi: Dolina Mięguszowiecka HZS lawina ratownictwo warunki zagrożenie lawinowe


Powiązane artykuły